E diel, 7 Gusht, 2022

Zyrtare: Këto janë masat e reja antiCOVID

- Advertisement -

Me propozimin e Ministrisë së Shëndetësisë, Qeveria e Kosovës, ka miratuar sot masat e reja për kontrollin, parandalimin dhe luftimin e pandemisë COVID-19, të cilat do të hyjnë në fuqi më 6 dhjetor.

Në bazë të vendimit të Qeverisë, mbetet në fuqi kufizimi i lëvizjes nga ora 00:00 deri në orën 05:00 dhe kufizimi i orarit të punës së gastronomisë nga ora 05:00 deri në orën 23:00.

- Advertisement -

Mysafirët në restorante dhe lokale duhet të posedojnë dëshminë për vaksinën anti-COVID.

Bartja e maskës duke mbuluar hundën dhe gojën është obligative dhe ndalohet hyrja në ambientet e mbyllura pa maskë.

Pavarësisht numrit të personave, do të vazhdojë ndalimi i veprimtarisë së klubeve të natës si dhe organizimi i festivaleve, koncerteve, ekskursioneve, pelegrinazheve, dasmave, fejesave, ahengjeve familjare dhe shoqërore, në të gjithë territorin e Republikës së Kosovës.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Të rinjtë lënë punët 8-orarëshe, fitojnë duke ofruar shërbime online

Nuk ka rëndësi se ku ndodhet, i mjafton një laptop dhe është në vendin...

17 profesionet më të paguara në botë, mësimdhënësit nuk janë në këtë listë

Nëse nuk po kërkoni punë, ruajeni këtë shkrim dhe tregojani fëmijëve tuaj në mënyrë...

Letra rrënqethëse e mësuesit shqiptar drejtuar bashkëshortes, pak orë para pushkatimit

Mësuesi Mark Shllaku ishte dënuar me pushkatim nga regjimi komunist, për agjitacion dhe propagandë...

“Me kohë keni me mësue me kërkue falje e me ju kërkue falje”

Jorge Luis Borges Me kohë mësohet edhe ai ndryshim i brishtë midis marrjes përdore dhe prangimit...