E premte, 24 Mars, 2023

Zhvillimi i mushkërive te foshnjet pas lindjes, gjithçka që duhet të dini

- Advertisement1-

Një nga pjesët më të rëndësishme të zhvillimit të foshnjes suaj janë mushkëritë.


Mushkëritë e zhvilluara plotësisht janë një nga faktorët kryesore dhe esencial për jetën e foshnjes jashtë mitrës shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Zhvillimi i mushkërive te foshnja ndodh në pesë faza të ndryshme.Gjatë muajit të fundit, mushkëritë e foshnjës zhvillojnë pjesën më të madhe të zhvillimit që u nevojitet për të funksionuar jashtë mitrës.

Mushkëritë janë unike, pasi janë një nga sistemet e vetme në trup që qëndrojnë kryesisht në gjumë deri në lindje.Çdo sistem tjetër është plotësisht në funksionim edhe kur foshnja është akoma në mitër.

Kur zhvillohen plotësisht mushkëritë e foshnjeve?

- Advertisement -

Revista e Fiziologjisë shpjegoi një fakt të interesant në vitin 1984 se, mushkëritë e foshnjeve, megjithëse plotësisht funksionale, në të vërtetë ende nuk konsiderohen teknikisht të zhvilluara edhe për një kohë të plotë.

Faza e fundit e zhvillimit të mushkërive do të vazhdojë nga java e 36-të e gjatë vitit të parë të jetës së fëmijës.

Gjatë 3 viteve të para të jetës, mushkëritë vazhdojnë zhvillimin e tyre dhe të pjeken në strukturën mushkërive si të rriturve.

- Advertisement -

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...