E hënë, 26 Shtator, 2022

Zhvillimi i mushkërive te foshnjet pas lindjes, gjithçka që duhet të dini

- Advertisement -

Një nga pjesët më të rëndësishme të zhvillimit të foshnjes suaj janë mushkëritë.


Mushkëritë e zhvilluara plotësisht janë një nga faktorët kryesore dhe esencial për jetën e foshnjes jashtë mitrës shkruan VeryWellFamily, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Zhvillimi i mushkërive te foshnja ndodh në pesë faza të ndryshme.Gjatë muajit të fundit, mushkëritë e foshnjës zhvillojnë pjesën më të madhe të zhvillimit që u nevojitet për të funksionuar jashtë mitrës.

Mushkëritë janë unike, pasi janë një nga sistemet e vetme në trup që qëndrojnë kryesisht në gjumë deri në lindje.Çdo sistem tjetër është plotësisht në funksionim edhe kur foshnja është akoma në mitër.

Kur zhvillohen plotësisht mushkëritë e foshnjeve?

- Advertisement -

Revista e Fiziologjisë shpjegoi një fakt të interesant në vitin 1984 se, mushkëritë e foshnjeve, megjithëse plotësisht funksionale, në të vërtetë ende nuk konsiderohen teknikisht të zhvilluara edhe për një kohë të plotë.

Faza e fundit e zhvillimit të mushkërive do të vazhdojë nga java e 36-të e gjatë vitit të parë të jetës së fëmijës.

Gjatë 3 viteve të para të jetës, mushkëritë vazhdojnë zhvillimin e tyre dhe të pjeken në strukturën mushkërive si të rriturve.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...