E diel, 4 Dhjetor, 2022

Zakonet më të çuditshme të shtatzënisë nëpër botë…

Ekziston një thënie që pretendon se nëse një grua shtatzënë nuk plotëson dëshirën e saj për ushqim, fëmija do të lindë me një shenjë lindje në formën e ushqimit që ajo dëshiron. Dhe në disa kultura të tjera, ka shumë kufizime ushqimore për gratë shtatzëna.


Dhe ndërsa të gjitha këto teori të shtatzënisë janë zbavitëse, ato mund të jenë konfuze për nënat e reja. Shtatzënitë janë të ndryshme në kultura të ndryshme nga e gjithë bota dhe ja se çfarë bëjnë gratë për të mbrojtur foshnjat e tyre.

- Advertisement -

Filipinet: Hani një vezë të gjallë pak para lindjes

Grave në Filipine u thuhet të hanë një vezë të gjallë pak para lindjes në mënyrë që të ndihmojnë në vajosjen e kanalit të lindjes. Besohet se kjo do ta bëjë më të lehtë shtyrjen e foshnjës.

Meksikë: Shmangni ngrënien e vezëve

- Advertisement -

Ekziston një besim i vjetër në Meksikë se ngrënia e vezëve mund ta bëjë fëmijën të nuhasë erë e keqe.

Kinë: Mos e fërkoni barkun tuaj

Fërkimi i barkut tuaj duket si një gjë e natyrshme për ta bërë, por sipas një përrallë të grave të vjetra në Kinë, një grua shtatzënë duhet të përmbahet nga fërkimet e tepërta në barkun e saj. Besohet se kjo gjë mund të bëjë që foshnja të shqetësohet pas lindjes.

Indi: Vendosni byrzylykë

Në disa pjesë të Indisë, mbahet një ceremoni për të festuar muajin e 7 të shtatzënisë. Ajo do të zbukurohet me rrathë në të dy duart në numër tek. Besohet se tingulli i fortë i zhurmës do të nxisë shqisat dhe aktivitetin e trurit të fëmijës.

Turqi: Shmangni ngrënien e peshkut ose akullores

Disa gra në grupe kulturore të Turqisë paralajmërohen kundër ngrënies së peshkut gjatë shtatzënisë për të parandaluar lindjen e foshnjës me gojën e peshkut. Thuhet gjithashtu se ngrënia e akullores mund të shkaktojë një vrimë në kokën e foshnjës.

Kultura hebraike: Mos pranoni dhurata para se fëmija të lindë

Nënat e ardhshme këshillohen që të mos bëjnë dush ose të pranojnë ose të hapin dhurata para se të lindë foshnja. Besohet se festimi i një fëmije para se ai ose ajo të lindë do të tërheqë shpirtra të këqij dhe do të rezultojë në fat të keq për fëmijën.

Bullgaria: Mos hani mish lepuri ose peshk

Mishi i lepurit është i ndaluar sepse besohet se nëse një nënë shtatzënë e ha, fëmija do të fle me sy të hapur. Dhe nëse një grua shtatzënë ha peshk, hunda e fëmijës së saj të ardhshëm do të bllokohet dhe ata do të gërhasin.

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...