E shtunë, 1 Tetor, 2022

Vogëlushi i lindur me 17 shkurt, në ora 15:40 në Gjermani – mban emrin Kosovë

- Advertisement -

Data më e rëndësishme në historinë e Kosovës mbetet 17 shkurti i vitit 2008.


Në këtë ditë Kosova shpalli Pavarësinë duke u bërë shteti më i ri i Evropës.

- Advertisement -

Ndërsa sot feston 13 vjetorin e saj, dhe festimet për këtë festë janë shtrirë në të gjitha trojet shqiptare por edhe jashtë saj.

Që nga ajo ditë shumë emra u lanë të ngjashëm me shtetin e Kosovës. Kosovë e Kosovare u lanë emra shumë fëmijëve gjithandej globit.

Por për dikë ky emër është edhe më i veçantë. 17 shkurti i 2013-ës ishte i veçantë për një familje nga Kosova e cila jeton në Gjermani.

- Advertisement -

Po në këtë ditë ka lindur vogëlushi që shihni në foto. Ai është regjistruar në Gjermani me dy emra, njërin Kosovë që simbolizon datën dhe orën kur është shpallur Pavarësia e Kosovës dhe emrin e dytë e ka Dorian.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...