E shtunë, 28 Nëntor, 2020

Vlera Kastrati, 12-vjeçarja nga Ferizaj – këngëtarja që rrëmben çmimet e para në festivale

- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -
- Advertisement -

Intervistoi: Arta Gashi

Në çdo festival që merr pjesë merr thuajse çmimet e para. Kështu ndodhi edhe në festivalin “Fëmijët e Gëzuar” që u mbajt në qytetin e saj, ku mori çmimin e pare në kategorinë e të kënduarit ‘live’, çka tregon se ka një zë të mrekullueshëm dhe po ec sigurit drejt ndërtimit të karrierës si këngëtare.

Fjala është për Vlera Kastratin, e cila është ambasadore e Fëmijëve të Kosovës në Francë .

Vlera në një intervistë për “Kids of Kosova” (www.kidsofkosova.net) flet për karrierën e deritanishme, ku tregon festivalet që ka marrë pjesë dhe çmimet që ka fituar, por jo vetëm.

Kids of Kosova: A bë një prezantim, nga jeni, sa vjeçare, ku ndiqni mësimet?

Vlera Kastrati: Jam nga Ferizaj , 12 vjeçare dhe mësimet i vijoj në shkollën fillore “Ganimete  Terbeshi”.

Kids of Kosova: Kur keni filluar të merreni me muzikë?

Vlera Kastrati: Unë me muzikë merrem që e vogël,  por hera ime e parë që kam dalë në skenë ka qenë  para dy vitesh .

Kids of Kosova: Në festivalin Fëmijët e Gëzuar keni marrë çmimin e pare në kategorinë ‘Live’, e prisnit?

Vlera Kastrati: Në festivalin “Fëmijët e gëzuar” në Golden Stars në kategorinë “Live” kam marrë çmimin vendi i parë. Të them të drejtën kur isha në skenë duke kënduar  pash se dhash emocion tek publiku dhe juria sepse ishin duartrokitjet aq të forta, por prap se prap  isha shumë e lumtur.

Kids of Kosova: Na tregoni se në cilat festivale keni marrë pjesë?

Vlera Kastrati: Gjatë kohës së pandemisë kemi pas shumë festivale online ndërkombëtare  në vend dhe jashtë vendit  ku në 4 festivale kam marrë vendet e para  dhe një Grand Prix, po ashtu  në  Francë më përzgjodhën si Ambasadore e Fëmijëve të Kosovës në Francë .

Kids of Kosova:  Cili është mesazhi juaj për bashkëmoshatarët?

Vlera Kastrati: Mesazhi im për moshatarët e mi është të mësojmë sa më shumë dhe kanë një talent ta shprehin pa frikë, sepse ajo është një dhunti që  Zoti ta ka falë .

I përshendes të gjithë ata qe më mbështesin kudo që të jem. Juve si media ju falënderoj për intervistën.

Video e dërguar nga Vlera duke kënduar enkas për Kids of Kosova:

(Kids of Kosova)

- Advertisement -

Share

Të fundit

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë gjeneratave të reja që ta mësojnë gjuhën shqipe. Kështu ka bërë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar që të merret me modelim, por shpreson se shpejt do...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të kryejë dy fakultete dhe më pas të merret intesivisht me...

Të tjera nga kategoria

Flet Zenun Shala, që hapi shkollën shqipe në Monthey të Zvicrës: Çdo ditë e më shumë po rritet numri i nxënësëve

Mërgata kosovare që jeton në shtete të ndryshme asnjëherë nuk e harron t’ia trasojë...

Suela Kluna, 11-vjeçarja që jeton në Gjermani – drejt realizimit të ëndrrës për t’u bërë modele

Është 11-vjeçare dhe si çdo fëmijë ka shumë ëndrra. Pandemia aktualisht e ka stopuar...

EJZA HOXHA – super prezantuesja nga Shqipëria me emision javor në “Kids of Kosova”

Super prezantuesja nga Shqipëria, EJZA HOXHA ❤️ bashkohet me Kids of Kosova Media online "Kids...

Flet Ajlin Alfredaj nga Tropoja: Si është të rritësh 7 fëmijë dhe të bësh karrierë në politikë

Intervistoi: Donat Maloku Është nënë e 7 fëmijëve por kjo nuk e ka penguar të...