E premte, 24 Mars, 2023

Vjen në jetë fëmija me antitrupa kundër COVID-19

- Advertisement1-

Pandemia COVID-19 vijon të përhapet në të gjithë botën duke shkaktuar viktima dhe dëme të shumta ekonomike.

Por, edhe pse shumë shkencëtarë kanë bërë zbulime të rëndësishme ndaj koronavirusit, COVID-19 vijon t’i çudisë ata më mënyrën se si ai përshtatet për t’u futur në organet e njeriut.

- Advertisement -

Një grua nga Singapori, e cila ka qenë e infektuar me koronavirus në mars, ka sjellë në jetë një fëmijë me antitrupa kundër virusit. Ky rast, ofron të dhëna të reja në lidhje më mënyrën sesi virusi kalon nga nëna tek fëmija.

Foshnja lindi këtë muaj pa COVID-19, por me antitrupa për virusin, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

“Mjeku im dyshon se unë i kam transferuar antitrupat e mia për COVID-19 tek ai gjatë shtatzënisë,” i tha gazetesës Celine Ng-Chan.

- Advertisement -

Ng-Chan kishte qenë lehtësisht i sëmurë nga sëmundja dhe u lëshua nga spitali pas dy javësh e gjysmë, thanë Straits Times.

Organizata Botërore e Shëndetësisë thotë se nuk dihet ende nëse një grua shtatzënë me COVID-19 mund ta kalojë virusin tek fetusi ose foshnja e saj gjatë shtatzënisë ose lindjes. Deri më sot, virusi aktiv nuk është gjetur në mostrat e lëngjeve përreth foshnjës në mitër ose në qumështin e gjirit.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...