E mërkurë, 29 Mars, 2023

Viti shkollor përfundon më 2 korrik

- Advertisement1-

Ministrja e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit, Arbërie Nagavci ka bërë të ditur se viti shkollor do të përfundojë më 2 korrik.


Nagavci në një konferencë për media po ashtu bëri të ditur se Testi i maturës do të mbahet më 26 qershor.

- Advertisement -

“Udhëzimi administrativ që është në fuqi e ka paraparë përfundimin më 10 qershor por për shkak të pushimit pranveror dhe vendimin që kemi marrë për organizimin e pushimit veror është zgjatur mësimi deri më 8 korrik. Përkundër kësaj, nga raportimet nga komunat dhe disa ditë janë zëvendësuar të shtunave dhe mësimi do të zgjatë deri më 2 korrik”, tregoi Nagavci.

Më tej ministrja bëri të ditur se deri në fund të vitit shkollor mësimi do të vazhdojë sipas skenarëve dhe rekomandimeve të IKSHPK-së.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Arjeta Gashi-Nura mban ligjeratë vetëdijësuese në shkollën “Shkëndija” në Hajvali

Psikologia Arjeta Gashi Nura ka mbajtur një ligjëratë vetëdijësuese në shkollën "Shkëndija" në Hajvali...

Nga Afrim Gashi: Ne si mësimdhënës shumë shpesh ballafaqohemi me fyerje nga më të ndryshmet

Shkrimi i radhës për Albanian Education nga mësimdhënësi Afrim Gashi Fyrjet! Ne si mësimdhënës shumë shpesh...

Çfarë bëjnë drejtorët e suksesshëm të shkollave?

Disa këshilla parktike për drejtuesit e shkollave, që i ndihmojnë ata të jenë të...

Vjollca Shala nga SBASHK: Kontrata kolektive e shkëputur nga Ministria e Arsimit është e paligjshme

Kontrata kolektive vazhdojnë të jenë problematike në Kosovë. Një të tillë tash e disa...