E diel, 29 Janar, 2023

Vitamina kundër virozave: Mjekët i këshillojnë për fëmijët që nuk konsumojnë fruta

- Advertisement -

Luhatja e temperaturave ka shtuar numrin e fëmijëve me viroza.

Për shkak të pandemisë së Covid-19 tanimë është rritur dhe kujdesi, pasi një temperaturë mbi 37 nuk pranohet as në shkollë, apo kopsht e çerdhe.

- Advertisement -

Por me shtimin e virozave dhe që fëmijët të mos mungojnë në shkollë dilema e prindërve është nëse duhet t’i japin vitamina shtesë suplemente. Mjekët pediatër këshillojnë sa më shumë fruta dhe perime, por fëmijët nuk i konsumojnë rregullisht, ndaj këshillojnë suplemente me vitamina.

Pandemia dhe virozat bashkë kërkojnë vëmendjen e prindërve për të shtuar kujdesin ndaj fëmijëve.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...

E vërteton shkenca: Fëmijët e marrin inteligjencën nga nëna

Nënat janë përgjegjëset kryesore për transmetimin e gjeneve të inteligjencës tek fëmijët, sipas një...

E thotë shkenca: Fëmijët më të suksesshëm kanë prindër që bëjnë këto 5 gjëra

Askush nuk ka thënë ndonjëherë se të jesh prind është diçka e lehtë. Rritja...

Si t’i ndihmojmë fëmijët të kenë rezultate më të larta në shkollë?

Një studiuese shumë e njohur e zhvillimit të fëmijëve, Maria Montessori e ka identifikuar...