E martë, 24 Maj, 2022

Virusi ‘Flurona’ tashmë pjesë e pandemisë: Çfarë është dhe si të mbrohemi

spot_img
- Advertisement -

Izraeli konfirmoi rastin e parë të një individi të infektuar me gripin sezonal dhe COVID-19 në të njëjtën kohë. Kjo gjë u raportua nga autoritetet sot. Ky kombinim është quajtur nga mediat “Fluron”.

Dy infeksionet u gjetën në një grua shtatzënë të pavaksinuar që kishte simptoma të lehta, tha Spitali Beilinson në Petah Tikva.

- Advertisement -

Disa raporte sugjeruan se ky ishte rasti i parë i tillë i dyfishtë në botë, por raportet e pacientëve me grip dhe COVID-19 u shfaqën në SHBA që në pranverën e vitit 2020.

Izraeli ka parë një rritje të rasteve të gripit në javët e fundit, me 2,000 njerëz të shtruar në spital mes frikës së një pandemie të dy sëmundjeve. Numri i madh i rasteve të gripit dhe rasteve të COVID-19 mund të pushtojnë spitalet.

Tashmë Omicron edhe pse thuhet se nuk është aq agresiv sa Delta po shqetëson për bashkimin e tij me gripin sezonal.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...

Lija e majmunëve, IKSHPK del me njoftim për qytetarët e Kosovës

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka dalë me njoftim për qytetarët e Kosovës, për...

Lija e majmunëve, çfarë duhet të dimë për virusin që po përhapet në Evropë

Autoritetet shëndetësore në Evropë janë vënë në gatishmëri të lartë për rastet e konfirmuara...

A rrezikohet Kosova nga Lija e Majmunit? Tregon infektologu Tolaj

Lija e majmunëve është infeksioni më i ri me të cilin kanë filluar të...