E martë, 24 Maj, 2022

Virozat dhe Omicron te fëmijët, mjekja: Mos i mbingarkoni me ilaçe kundër temperaturës

spot_img
- Advertisement -

Muaji janar po shoqërohet me fluks të lartë fëmijësh që kërkojnë ndihmë mjekësore, si pasojë e virozave që qarkullojnë si edhe për shka të variantit Omicron të Covid-19.

Lidhur më këtë mjekja pediatre, Sonila Brati, këshillon prindërit të tregojnë kujdes me fëmijët, dhe mos t’i mbingarkojnë me ilaçe kundër temperaturës siç është paracetamoli.

- Advertisement -

Në një intervistë për emisionin “Ditë e Re” në ekranin e RTV Ora, mjekja pediatre thotë se ndarja e Omicron nga gripi është e vështirë, pasi në të dyja rastet simptomat janë pothuajse të njëjta.

Mjekja: “Antipiretiku nuk vepron për 10 minuta që të ulë temperaturën. Prindërit duhet të kenë kujdes, mos e mbingarkojnë me paracetamol tjetër fëmijën brenda një periudhe të shkurtër. Te disa paracetamoli vepron shpejt, ndërsa te të tjerë më ngadalë. Kompresat me uthull janë të rëndësishme për uljen e temperaturës. Simptomat janë të njëjta te fëmijët dhe të rriturit. Fillon me një temperaturë të lartë. Ka temperaturë që shkon 39 deri 40 ka dhe raste që shkon deri te 38 e gjysmë. Rrufë, dhimbje fyti,dhimbje koke, lodhje dhe kollë. Paracetamoli sugjerohet të jepet kur temperatura është nën 39, Ibuprofen jepet për temperaturë mbi 39. Janë të dy antipiretikë shumë të mirë.”

- Advertisement -

Ndër të tjera mjekja thotë se nuk simptomat e Omicron te fëmijët janë të lehta, duke u bërë thirrje prindërve të mos panikosen. Ajo thotë se varianti i ri kalon për një periudhë kohore relativisht të shkurtër, rreth një javë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Momente tmerri në kopshtin zoologjik, vogëlushja bie në strofkën e arinjve

Momente paniku në një kopësht zoologjik ku një vajzë e vogël ra brenda një...

Simptoma që tregon se duhet të keni kujdes nga lija e majmunit

Shtatë raste të lisë së majmunëve janë konfirmuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga...

E dhimbshme: Hyn për t’u larë, vdes një fëmijë në kanalin e “Ibër Lepencit” në Mitrovicë

Një fëmijë (i mitur) është gjetur pa shenja jete në kanalin e “Ibër Lepencit”...

Pse është e rëndësishme që fëmijët të mbajnë syze dielli në plazh?

Rrezet UV me të dyja tipet A dhe B mund të jenë shumë të...