E premte, 7 Tetor, 2022

Video emocionuese/ Sëmundja e rëndë e la të paralizuar, 2-vjeçari arrin të ecë përsëri

Një djalë 2-vjeçar prej kohësh po luftonte me me një sëmundje e cila e la të paralizuar, ka rifituar aftësinë e tij për të ecur.


Ai u diagnostifikua me një çrregullim neurologjik që prek nervat e palcës kurrizore.

- Advertisement -

Prindërit e tij Dustin Bridgeman dhe Sarah Neëell nga Neë Castle, Pennsylvania, thanë për “Good Morning America” ​​se Alaric kishte lëvizshmëri, megjithatë po ankohej për një muskul në shpinë.

Një ditë pas vizitave të zhvilluara në spital vogëlushi nuk mund të ngrihej në këmbë ose të lëvizte krahët.

Prindërit e vogëlushit tregojnë tmerrin që përjetuan në momentin kur ata morën vesh që djali i tyre nuk po ecte më.

- Advertisement -

“Do të duhet ta them se nga e gjithë jeta ime kjo është hera e parë kur unë u ndjeva e humbur. Të dy ne, ishim të humbur. Nuk dinim çfarë të bënim.”- tha i ati i tij.

Alaric mori trajtime steroide dhe plazmatike gjithashtu filloi dhe terapinë fizike.

“Mjekët thanë se ata nuk mund të jepnin një përgjigje nëse ai do të ecte apo jo dhe [nuk] do të thoshte se ai do të paralizohej pjesën tjetër të jetës së tij.“- shton i ati.

Bridgeman tha se terapia fizike ishte një sfidë në fillim, por çdo ditë, pak nga pak, Alaric përmirësohej.

 

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...