E shtunë, 25 Qershor, 2022

Vaksina e fruthit vazhdon të refuzohet nga prindërit në Shqipëri

- Advertisement -

Vaksina e fruthit vazhton të refuzohet nga disa prindër, të cilët nuk ua bëjnë fëmijëve të tyre në moshën 1 vjeç.

Specialistët e Institutit të Shëndetit Publik pohojnë se tendenca për ta shtyrë në kohë këtë vaksinë apo për të mos e bërë është në rritje.

- Advertisement -

Frika se kjo vaksinë shkakton autizëm vazhdon të jetë ende edhe pse shkencërisht nuk ka asnjë lidhje mes kësaj vaksine dhe sëmundjes.

Shqipëria është një ndër vendet që ka mbulesën më të lartë vaksinale në popullate për 14 sëmundje infektive. Vaksina kundër kancerit të qafës së mitrës tek vajzat është e fundit që pritet t’i shtohet kalendarit në vitin 2023.

- Advertisement -

Share

spot_img
spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Ministër i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, ka thënë se që nga muaji...

Si të rrisim fëmijë “të mbarë”: 6 këshilla nga psikologët e Harvardit

1) Merruni me fëmiëjt Ky është themeli i gjithçkaje. Kaloni kohë rregullisht me fëmijët tuaj,...

Fëmija 9 vjeç gati të mbyllë Bachelorin

Besojeni ose jo, por një fëmijë gjeni pritet të diplomohet në nivelin Bachelor, ndërkohë...

E thotë studimi: Fëmijët ndoshta ende nuk flasin por ndëshkojnë me shikim

Fëmijët e vegjël janë në gjendje të dallojnë veprimet imorale për të ndëshkuar ata...