E premte, 24 Mars, 2023

Vajza që nuk besonte se NATO kishte hyrë në Kosovë: Erdhën, por shumë vonë për familjen time

- Advertisement1-

Kosova sot shënon 22-vjetorin e përfundimit të fushatës së bombardimeve të NATO-s që kishte për qëllim ndaljen e gjenocidit në Kosovë nga forcat serbe.


Fushata e bombardimeve të NATO-s që nisi më 24 mars përfundoi në qershor, e pas përfundimit të luftës me dhjetra refugjatë në malet e Drenicës, kishin filluar të ktheheshin në shtëpitë e tyre në të cilat thuajse nuk gjetën asgjë përvec hirit të shtëpive.

- Advertisement -

Gjatë asaj kohe, disa gazetarë të Reuters kishin takuar grupin e refugjatëve dhe kishin intervistuar një vajzë. Vajza e re e cila kishte humb babain dhe vëllaun në luftë, fliste në gjuhën angleze dhe nuk e kishte idenë se Kosova u çlirua dhe NATO tashmë ka hyrë në Kosovë.

Sot, ajo në emisionin ‘Frontal’ në T7, e cila ka treguar për historinë e saj.

Valdete Isufi-Elshani ka treguar historinë e dhimbshme të jetës së saj, në të cilën iu vranë 18 familjarë të ngushtë.

- Advertisement -

“Kur mu kabo pyetja nga gazetari, unë nuk mund t’i besoja atij, se ushtarët e NATO-s kishin hyrë në Kosovë, pastaj ai më bindi. Mirëpo forcat e natos ishin pak vonë për familjen time. Emocionet ishin të ndryshme, isha e kënaqur që NATO erdhi në Kosovë, por e disha që forcat e NATO-së ishin pak vonë për familjarët e mi”, tha ajo.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...