E mërkurë, 29 Mars, 2023

Ushtrimet për shtatzënat që mund t’i bëjnë në shtëpi

- Advertisement1-

Dhembja e shpinës, nyjat e ënjtura dhe pagjumësia janë simptoma të shtatzënisë të cilat mund të zbuten me ushtrime


Ushtrimet në shtatzëni kanë avantazhe të shumta edhe për ju edhe për beben tuaj.

- Advertisement -

Pos që do të jeni më të lumtura dhe me humor më të mirë, do të zvogëloni shumë simptoma të shtatzënisë dhe do të keni këndellje më të shpejtë pas lindjes, transmeton Telegrafi.

Ekspertët rekomandojnë që në të ardhmen nënat të ushtrojmë së paku gjysmë ore në ditë. Pra, do të thotë të ushtrohet tridhjetë minuta?

Tri shëtitje dhjetëminutëshe gjatë ditës njësoj janë të dobishme si edhe 30 minuta vrapim ose vozitje me biçikletë.

- Advertisement -

Përveç kësaj, 15 minuta punë e lehtë në kopsht janë përfshirë gjithashtu në rutinën tuaj të përditshme.

Më poshtë ju sjellim një tutorial të ushtrimeve për tremujorin e parë, të dytë dhe të tretë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...