E martë, 31 Janar, 2023

Ushqimet më të famshme të vitit 2021

- Advertisement -

Përveç vaksinës së COVID-19, diçka tjetër që do t’ju bëjë të mendoni se 2021 është vit i mbarë – lista e ushqimeve që do t’i lexoni më poshtë.


Nutricionistët kanë dalë në konkluzionin se ka një listë me super ushqime që do të jenë kryefjala e 12 muajve të ardhshëm. Super ushqimet në gjuhën e tyre janë ushqime të shëndetshme, të pasura me antioksidantë, fibra dhe me shumë përfitime për shëndetin tonë.

- Advertisement -

Lajmi tjetër i mirë? Nuk ka asgjë nga lista më poshtë që nuk e hani.

Ushqimet e fermentuara

Turshitë, kos, jogurt dhe çdo gjë tjetër brenda një kavanozi. Janë të pasura me probiotikë dhe e ndihmojnë shumë sistemin e tretjes.

- Advertisement -

Boronicat

Nëse deri dje boronicat nuk gjendeshin brenda frigoriferit tuaj, kjo do të ndryshojë pas janarit. Janë të pasura me antioksidantë dhe fibra, prandaj mos i harroni!

Farat

- Advertisement -

Lloje të ndryshme farash s’duhet të mungojnë në raftet u ushqimeve sepse siç mund ta keni vënë re, fama e tyre do të jetë edhe më e madhe këtë vit. Janë një super mënyrë për t’i shtuar proteina dhe fibra vaktit tuaj.

Frutat ekzotike

Të pasura me potasium, antioksidantë dhe fibra. Miksojini dhe pini një lëng frutash për të pasur energji gjithë ditën!

Avokadot

Ka disa vite që avokadoja është në krye të listës së ushqimeve të famshme, por jo pa arsye.

Spinaqi dhe çdo gjë tjetër jeshile

Shtojani spinaqin smoothie-it tuaj dhe mos ndani sallatrat! Janë dhe në modë, nëse ju duhej një tjetër arsye për t’u bindur.

Frutat e thata

Në fakt, kanë qenë dhe do të jenë gjithnjë super-ushqim!

Salmoni

I pasur me proteina dhe Omega 3, salmoni është gjithnjë zgjedhje e mirë, por sigurohuni të jetë shumë i freskët. /Anabel/Cosmopolitan/Telegrafi/

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Këto janë pjesët e trupit të cilat mund të zbulojnë sa jeni inteligjent: A jeni ndër të mençurit?

Ka rezultuar që truri juaj nuk është i vetmi tregues i nivelit tuaj të...

Fëmijët e parë të familjeve janë më inteligjentë

Një studim gjerman shpjegon arsyen. Sipas tij, koeficienti i intelektit (IQ) ulet me 1,5%...

Përdoruesit e Twitter “të ndarë në dysh” rreth rezultatit të kësaj detyre matematikore

Në rrjetin social Twitter është nxitur një debat për shkak të një problemi matematikor...

Biologu kosovar zbulon insekt të rrallë në Kosovë, e quan “njeriu i pamençur”

Në laboratorin e tij brenda Universitetit të Prishtinës, Halil Berisha po shikon me shumë...