E enjte, 22 Prill, 2021

Uji i ngrohtë dhe banane, kombinimi perfekt për mëngjes

Mëngjesi është vakti më i rëndësishëm i ditës por shumë njerëz shpesh nuk kanë kohë të mjaftueshme për të përgatitur diçka të shëndetshme dhe të ulen për të ngrënë.


Në fakt, nuk është e nevojshme t’i përgatisni vetes një mëngjes që kërkon kohë.

Mjafton të konsumoni një banane dhe një gotë ujë të ngrohtë pasi efektet e tyre janë të mahnitshme.

Ky mëngjes është mënyra më e lehtë për të stimuluar humbjen e peshës. Bananet stimulojnë tretjen dhe përshpejtojnë metabolizmin,.

Një përfitim tjetër i ngrënies së bananeve është se ato do t’ju bëjnë të ndiheni të ngopur për një periudhë më të gjatë kohore, ndërsa bllokojnë gjithashtu thithjen e karbohidrateve.

Pini një gotë ujë të ngrohtë me stomak bosh, dhe do të vini re se metabolizmi do të rritet apo keni më pak të ngjarë të ftoheni apo të prekeni nga gripi.

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Arsyet e shumta pse duhet të hani çdo ditë banane

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e...

Kujdes, mishi i kuq rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Shkencëtarët britanikë e kanë lidhur konsumimin e çfarëdo forme të mishit të kuq siç...

Një listë me gjërat që nuk e prishin agjërimin gjatë muajit të Ramazanit

Nëse keni pasur dyshime se çfarë do të prishë agjërimin, kjo listë do të...

Hani ushqim herët dhe parandaloni diabetin

Zgjimi i hershëm dhe shkuarja me kohë në krevat, e bën njeriun më të...