E enjte, 30 Mars, 2023

U rrëmbye kur ishte 2-vjeç në një stacionin hekurudhor, baba e bir ritakohen pas 58 vitesh

- Advertisement1-

Një burrë i cili u rrëmbye kur ishte foshnjë në një stacion hekurudhor, është takuar me babain e tij pas 58 vitesh.


Fu, tani 60 vjeç, u ribashkua me babanë e tij 90-vjeçar, të quajtur Luo, në qytetin Zaozhuang në provincën lindore të Kinës Shandong këtë javë.

- Advertisement -

Departamenti i sigurisë publike të qytetit ka postuar ​​imazhet e ribashkimit babë e bir. Fu përqafoi të atin duke u ulur në gjunjë dhe duke shpërthyer në lot.

Luo tha se ai e humbi djalin e tij dy vjeç në një stacion hekurudhor në rrethin e Xuecheng në 1963 kur po priste trenin. Ai tha se ai lëshoi ​​për pak dorën e djalit të tij dhe disa minuta pas kësaj e kuptoi që Fu ishte zhdukur. Djali besohet të jetë rrëmbyer nga trafikantë njerëzish që e çuan në Shangai, ku ai u birësua më pas nga një çift.

Luo dhe familja e tij kërkuan Fu për vite me radhë, duke përdorur gazeta, media të tjera dhe më vonë internetin për ta gjetur.

- Advertisement -

Në vitin 2015, departamenti i sigurisë publike në Zaozhuang hapi një hetim të veçantë mbi incidentin duke përdorur teknologjinë më të fundit të testimit të ADN-së në dispozicion dhe zgjeroi kërkimin në provincat e tjera kineze.

Ata përfundimisht gjetën Fu më 1 Qershor pasi konfirmuan ADN-në dhe u ribashkuan më 8 Qershor pas 58 vitesh.

Fu tha se prindërit e tij birësues i treguan se e morën atë në Shangai, por nuk dinin asgjë më shumë për prejardhjen e tij.

- Advertisement -

Në Janar, Ministria e Sigurimit Publik nisi një goditje kombëtare ndaj trafikimit njerëzor dhe rrëmbimit të fëmijëve dhe 1,680 fëmijë të trafikuar janë identifikuar që nga 9 Qershori.

Ligji Penal i Kinës ndalon aktivitetet e trafikimit, duke përfshirë rrëmbimin dhe trafikimin e grave ose fëmijëve, blerjen e grave ose fëmijëve të rrëmbyer, punë të detyruar, prostitucion të detyruar dhe joshjen e vajzave nën katërmbëdhjetë për prostitucion.

Neni 240 i Ligjit përshkruan se rrëmbimi dhe trafikimi i grave ose fëmijëve dënohet me burgim nga pesë deri në dhjetë vjet dhe me gjobë.

Sipas nenit 241, njerëzit që blejnë një fëmijë ose grua të rrëmbyer mund t’i nënshtrohen jo më shumë se tre vjet burgim, ndalim penal, ose mbikëqyrje publike.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...