E diel, 29 Janar, 2023

Tragjedi: Zjarri përfshin spitalin e maternitetit, vdesin 11 foshnja të porsalindura

- Advertisement -

Një tragjedi është shënuar në një maternitet në Senegal, ku 11 foshnja të porsalindura vdiqën për shkak të një zjarri që përfshiu spitalin.

Sipas autoriteteve vendase, zjarri dyshohet se është shkaktuar nga një qark i shkurtër elektrik, ndërsa përfshiu të gjithë zonën ku ndodheshin foshnjat. Infermieret dhe personeli i spitalit tentoi të shpëtonte foshnjat por pasi sukses pasi flakët u përhapën me shpejtësi.

- Advertisement -

Senegali ka një reputacion të fortë për kujdesin shëndetësor në Afrikën Perëndimore dhe përgjigja e tij Covid-19 është lavdëruar nga Qendrat e Afrikës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, ndër të tjera. Megjithatë, vendi është tronditur nga skandalet e fundit të kujdesit shëndetësor, duke përfshirë një zjarr të mëparshëm në njësinë neonatale të një spitali në Linguere, në Senegalin verior ku vdiqën katër foshnja .

Tre mami gjithashtu shkaktuan zemërim në vend në fillim të këtij muaji, pasi u akuzuan për refuzimin e një gruaje shtatzënë për një prerje cezariane. Gruaja thuhet se ka vdekur më vonë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Jasharaj për (mos) publikimin e vlerës së koeficientit: Qeveria të mos bëjë veprime që acarojnë situatën

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...

Vdes profesori universitar kosovar, në një aksident komunikacioni në Bullgari

Një aksident me fatalitet ka ndodhur dje në Bullgari. Si pasojë e këtij aksidenti ka...

Rrahman Jasharaj: Misteri i pagave, e papranueshme koeficienti nën 120 euro

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për Paga – koeficienti mbahet sekret

Më 1 shkurt zyrtarisht do të hyjë në fuqi Ligji për paga për sektorin...