E martë, 28 Mars, 2023

Tost apo sandwich? Nutricionistët sugjerojnë vetëm këto 5 lloje për fëmijët

- Advertisement1-

Këto janë përgaditjet më të mira për fëmijët.


“Një sanduiç ofron disa përfitime ushqyese dhe ngopje në mënyrë që fëmijët të mos shpërqendrohen nga uria, ndërsa gjithashtu plotësojnë nevojat e tyre ushqyese. “, tha Kathryn Riner, një dietologe pediatrike dhe themeluese e Healthy Kids Nutrition, për HuffPost.

- Advertisement -

“Më pëlqen të rekomandoj përfshirjen e një burimi të fibrave dietike, si dhe proteinave, të cilat mund t’i ndihmojnë fëmijët të ndjehen të kënaqur ndërsa nxisin të mësuarit, aktivitetin dhe rritjen e tyre”..

Sipas Kathryn Reiner sainduiçët më të mirë që mund t’i përgatisni fëmijëve janë:

Sanduiç me ton dhe sallatë (ton, majonezë)

- Advertisement -

Sanduiç me gjok pule

Sanduiç me gjel deti të pjekur në furrë, djathë me feta

Sanduiç me gjalpë kikiriku dhe reçel

- Advertisement -

Sanduiç me djathë proshutë e tymosur

Këto toste janë të mira dhe si ushqim për në shkollë në mënyrë të tillë që kur të kthehen në shtëpi fëmijët të mund të shijojnë dhe hajnë drekën e përgatitur nga prindërit.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...