E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Tost apo sandwich? Nutricionistët sugjerojnë vetëm këto 5 lloje për fëmijët

- Advertisement -

Këto janë përgaditjet më të mira për fëmijët.


“Një sanduiç ofron disa përfitime ushqyese dhe ngopje në mënyrë që fëmijët të mos shpërqendrohen nga uria, ndërsa gjithashtu plotësojnë nevojat e tyre ushqyese. “, tha Kathryn Riner, një dietologe pediatrike dhe themeluese e Healthy Kids Nutrition, për HuffPost.

- Advertisement -

“Më pëlqen të rekomandoj përfshirjen e një burimi të fibrave dietike, si dhe proteinave, të cilat mund t’i ndihmojnë fëmijët të ndjehen të kënaqur ndërsa nxisin të mësuarit, aktivitetin dhe rritjen e tyre”..

Sipas Kathryn Reiner sainduiçët më të mirë që mund t’i përgatisni fëmijëve janë:

Sanduiç me ton dhe sallatë (ton, majonezë)

- Advertisement -

Sanduiç me gjok pule

Sanduiç me gjel deti të pjekur në furrë, djathë me feta

Sanduiç me gjalpë kikiriku dhe reçel

- Advertisement -

Sanduiç me djathë proshutë e tymosur

Këto toste janë të mira dhe si ushqim për në shkollë në mënyrë të tillë që kur të kthehen në shtëpi fëmijët të mund të shijojnë dhe hajnë drekën e përgatitur nga prindërit.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...