E martë, 29 Nëntor, 2022

Të mirat e konsumimit të avokados gjatë shtatzënisë

Në përgjithësi avokadot gjatë shtatzënisë po preferohen më shumë për shkak të një numri të lartë benefitesh.

Avokadot janë të pasura me plot yndyra të mira, me fibra dhe burim i shkëlqyeshëm folateve shkruan BellyBelly, transmeton GazetaShneta.

- Advertisement -

Folati është i rëndësishëm gjatë shtatzënisë së hershme, sepse mund të zvogëloj rrezikun e defekteve të lindjes.

Studimet e shumta, sugjerojnë se avokadot janë të lidhura me përmirësimet në shëndetin e nënës, në veçanti në cilësinë e qumështit të gjirit.

Në fund, studiuesit konkluduan se avokadot janë një ushqim unik i pasur me lëndë ushqyese me baza bimore që përmbajnë shumë nga lëndët ushqyese për shëndetin dhe zhvillimin e fetusit.

- Advertisement -

Avokadot janë të shkëlqyera të konsumohen në mëngjes si smoothie.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...