E shtunë, 25 Mars, 2023

Të gjithë e kemi dëgjuar, por çfarë saktësisht bënë uji i orizit për flokët?

- Advertisement1-

Prania e vitaminës B, C, E pasuron flokët.

Shpesh mund të keni dëgjuar se uji i orizit është shumë i dobishëm për flokët. Dhe në fakt uji i orizit është një nga trajtimet më të mira për flokët, shkruan ABCNews.

- Advertisement -

Kjo përbërje ka gjetur kohët e fundit një përdorim të gjerë pasi i bën flokët më të fortë. Këto janë disa arsye pse duhet të aplikoni ujë orizi në flokët tuaj, transmeton lajmi.net.

Çon në rritjen e flokëve

Uji i orizit ndihmon në rritjen e flokëve dhe gjithashtu parandalon rënien e tyre. Prania e vitaminës B, C, E pasuron flokët dhe i ndihmon ata të rriten shpejt.

- Advertisement -

Parandalon dëmtimin e flokëve

Uji i orizit siguron një “mburojë” për flokët dhe bën që të mos dëmtohen shpejt. Gjithashtu mbron flokët nga rrezet e dëmshme të diellit.

Redukton skajet e ndara

- Advertisement -

Uji i orizit përmban proteina në një sasi të mirë, të cilat parandalojnë krijimin e majave dyshe.

I bën flokët të butë

Uji i orizit i bën flokët të butë. Shpëlarja e flokëve me ujë me oriz iu jep gjithashtu më shumë shkëlqim flokëve.

Redukton zbokthin

Zbokthi ose infeksioni bakterial në lëkurën e kokës bëhet shqetësues për të gjithë. Larja e flokëve me ujë orizi largon zbokthin dhe parandalon tharjen e flokëve.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...