E martë, 28 Mars, 2023

Si t’ia bëni që fëmijët të mos kenë më frikë nga errësira

- Advertisement1-

Gjatë një sondazhi, ku morën pjesë rreth 122 persona, 54% e tyre listuan errësirën si një nga 5 frikërat më të mëdha. Është afër mendsh që nëse të rriturit i tremben errësirës, fëmijët gjithashtu

Përbindëshat dhe hijet e frikshme bëhen pjellë e imagjinatës së tyre dhe shpesh kjo frikë mund të kthehet në problem për fëmijët apo dhe gjithë familjen.

- Advertisement -

A ka ndonjë mënyrë që ju vjen në ndihmë për t’i qetësuar nga kjo lloj frike? Sigurisht që po!

1. Fillimisht, dëgjo me vëmendje fëmijën

Merreni seriozisht frikën e fëmijës suaj. Mos e lini thjesht me fjalinë “monstrat nuk ekzistojnë” pasi thjesht do ta bëni situatën më keq.

- Advertisement -

Pyetini nga çfarë kanë frikë ekzaktësisht dhe tregojini që i kuptoni shumë mirë ato. Më pas, sigurohuni që janë të sigurt dhe se do të jeni aty për ta nëse do të ndjejnë frikë sërish gjatë natës.

2. Motivojini fëmijët

Studimet kanë treguar se komplimentet ndryshojnë mënyrën e mendimit. Kjo do të thotë që nëse ju i thoni vetes diçka pozitive, pas pak do të filloni ta besoni atë. Nëse i thoni fëmijës suaj që është trim apo i lavdëroni për përballjen e tyre nga frika do t’jua bëni më të thjesht. Fjalët pozitive do ta ndihmojnë seriozisht ta kalojnë frikën e errësirës dhe të besojnë se poshtë krevatit nuk ka asnjë monstër.

- Advertisement -

3. Kthejeni dhomën e errët në kënd lojërash

Në perceptimin e fëmijëve një dhomë e errët është e frikshme dhe e rrezikshme, por ju mund ta ndryshoni mënyrën se si e shohin ata. Përshembull, nisni të bëni performanca në errësirë. Një tjetër opsion? Organizoni mini-festa dhe lidheni këtë me errësirën!

4. Përdorni hilen 10 sekondëshe

Arsyeja pse fëmijët kanë frikë nga errësira ndoshta nuk bazohet tek frika prej saj, por tek tranzicioni drejt errësirës. Kur i fikim dritat menjëherë, na duket sikur verbohemi për pak sekonda dhe duhet kohë të ambientohemi. Këto janë pikërisht çastet kur fëmija nis të frikësohet.

Për t’jua bërë më të thjeshtë, kërkojini të mbyllin sytë ndërkohë që dritat janë ende ndezur. Pasi t’i keni fikur ato, vendosni duart tek sytë e fëmijëve dhe numëroni bashkë gjer në 10. Kur t’i hapin sytë, dhoma nuk do të duket dhe aq e errët sa më parë, aq më tepër nëse i lini një abazhur të vogël pranë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...