E martë, 31 Janar, 2023

Si të zëvëndësoni ilaçet e zemrës me alternativa natyrale

- Advertisement -

Mënyrat alternative të zevendësimit të kardiopirinës dhe ilaçeve për të mbrojtur zemrën nga sëmundjet kardiovaskulare ndodhen në kuzhinën tuaj.


Ilaçet e zemrës siç është kardiopirina ndihmojnë në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, shkruan “AgroWeb”.

- Advertisement -

Ky ilaç jepet vetëm nga mjeku, si për personat që kanë një gjendje të avancuar të sëmundjeve të zemrës dhe për personat që janë në fazat e para të tyre.

Në rastet e personave në një faze të avancuar të sëmundjes AgroWeb.org këshillon të vazhdohet patjetër mjekimi i paracaktuar nga mjeku.

Mënyrat alternative të zevendësimit të kardiopirinës dhe ilaçeve për të mbrojtur zemrën nga sëmundjet kardiovaskulare ndodhen në kuzhinën tuaj.

- Advertisement -

Një ndër metodat më të mira për të parandaluar këto simptoma janë të gjitha ushqimet që përmbajnë flavonoide dhe antioksidantë si më poshtë:

Spinaqi
Spinaqi përmban më shumicë vitaminë K që ndihmon në shtimin e trombocideve.

Kungulli
Kungulli bashkë më farat është një kurë e mirë për të mbajtur aminoacidet nën kontrroll nëse konsumohet çdo ditë.

- Advertisement -

Alternativa të tjera, sipas të dhënave të AgroWeb.org mund të jëtë një dietë e pasur si më poshtë:

Qepët
Një studim i publikuar në European Journal of Nutrition shpjegon se qepa është një nga miket më të mëdha të zemrës.

Ekspertët këshillojnë konsumimin e rreth 80 gramë qepë (një qepë mesatare) në javë për të ulur me 20% rreziqet e sëmundjee të zemrës

Hudhra
Hudhra është një nga perimet me veti pastruese, ndihmon në pastrimin e arterieve dhe rregullon qarkullimin e gjakut. Ajo ul rrezikun për infarkt.

Bishtajoret
Bishtajoret janë të pasura me magnez, hekur, vitamin B dhe proteina. Një pjatë me bishtajore përmban 8 gramë proteina.

Ato ndihmojnë në uljen e nivelit të kolesterolit.

Rrushi ul ndjeshëm mundësinë e trombozës
Fruti i rrushit ndihmon në uljen e rrezikut të formimit të trombozës që mund të shkaktojë atak në zemër.

Rrushi pakëson gjasat e mpiksjes së gjakut në arterie. Ai forcon oksidin nitrik që i mban arteriet të shëndetshme e të forta.

Nëse rrushi nuk është në sezon, lëngu i rrushit është alternativë e mirë.

Ky lëng përmban flavonoidë që parandalojnë oksidimin e kolesterolit të keq në trup, që shkakton një barrë të rëndë në arterie dhe shkakton arterosklerozë.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...