E shtunë, 25 Qershor, 2022

Si të trajtoni alergjitë gjatë procesit nëntë mujor të shtatzënisë sipas burimeve mjekësore

spot_img
- Advertisement -

Alergjia në kohën e shtatzënisë mund të jetë pak e bezdisshme, pasiqë ndonjëherë simptomat mund të bashkëveprojnë me gjendjen e shtatzënisë. Një bllokim i hundës, teshtitjet, kruarjet dhe skuqjet e syve, janë ndër simptomat më të shpeshta të paraqitura në këtë periudhë.

Mirëpo, preferoni t’i kaloni problemet e hundës në një mënyrë krejtësisht natyrale? Ka shumë mjete shtëpiake që mund të kurojnë bllokimin tuaj të hundës, shkruan burimi Baby Center përcjell Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Mes tjerash, rekomandohet sprej me kripë dhe ujitje të hundës – të cilat mund të përdoren çdo ditë si masë parandaluese ose sipas nevojës.

Ndryshimet e thjeshta të stilit të jetesës mund të ndihmojnë gjithashtu në menaxhimin e simptomave, duke përfshirë ngritjen e kokës me 30 gradë gjatë gjumit dhe ushtrimet e rregullta, gjë që shkakton ngushtimin e enëve të hundës.

Merrni ilaçe

- Advertisement -

Nuk ka nevojë të largoheni plotësisht nga zona e ilaçeve. Antihistaminet tradicionale si difenhidramina janë përdorur gjatë shtatzënisë për shumë vite – dhe mbështeten nga një listë e gjatë studimesh sigurie.

“Sidoqoftë, siç e dini kushdo që ka marrë këtë mjekim, ai mund t’ju bëjë jashtëzakonisht të përgjumur – jo një shtesë e shkëlqyeshme për lodhjen fillestare të shtatzënisë”.

Mirëpo, antihistaminet e gjeneratës së dytë si cetirizina mbeten si alternativa tjetër e cila i shmanget deri në njëfarë mase efektit anësor të përgjumjes.

- Advertisement -

Në anën tjetër, shumë nëna të ardhshme përjetojnë kongjestion nazal dhe mendojnë se kanë alergji sezonale të reja, por mund të mos jetë kështu.

Një gjendje e quajtur “riniti i shtatzënisë” (ënjtje në rreshtimin e pasazheve të hundës) prek deri në 30 përqind të grave në pritje të fëmijës.

Mund të zgjasë plot nëntë muaj, por, fatmirësisht, do të zhduket brenda dy javësh pas lindjes.

Deri atëherë, këshillohet t’u përmbaheni ilaçeve natyrale, sepse ky lloj bllokimi nuk i përgjigjet mirë medikamenteve.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro lehonat me asistencë sociale

Komuna e Prishtinës do t’i mbështes me 500 euro nënat lehona të cilat janë...