E diel, 27 Nëntor, 2022

Si të rrisni fëmijë të pavarur

Prindërimi është i vështirë pavarësisht se si mundoheni ta menaxhoni atë. Ju jeni përgjegjës për rritjen, formësimin dhe disiplinimin e një njeriu të vogël.

Dëshironi që fëmija juaj të jetë i shëndetshëm, i sigurt dhe i suksesshëm – kështu që nuk është çudi që mund ta gjeni veten duke ndihmuar shumë ose duke ndërhyrë së tepërmi për ta ndihmuar në çdo kohë që diçka shkon keq.

- Advertisement -

Por, ai kujdes i pandërprerë mund të pengojë rritjen dhe zhvillimin e fëmijës suaj. Prindërit që kujdesen shumë, shpesh bëjnë më shumë dëm sesa përfitim në ndjekjen e përsosmërisë.

Pra, si mund ta identifikoni nëse jeni një prind shumë i kujdesshëm? Cilat janë pasojat e mundshme? Dhe, më e rëndësishmja, si mund ta ndaloni mbytjen e pavullnetshme tani sesa më vonë? Ja çfarë duhet të dini.

- Advertisement -

 Çfarë janë prindërit që kujdesen shumë?

Prindërit shumë të kujdesshëm kërkojnë të strehojnë fëmijët e tyre nga dhimbjet fizike, mendore ose emocionale. Ata duan të sigurohen që fëmijët janë të suksesshëm, kështu që ata mund të  zbusin goditjet e jetës së përditshme.

Problemi është se ata shpesh kanë vizion tuneli në përpjekjen e tyre për të ndihmuar një fëmijë të arrijë qëllimet dhe të dominojnë në mënyrë rigoroze vendimmarrjen në emër të fëmijës së tyre, duke besuar se dinë se çfarë është më e mira.

Megjithatë, nuk është mungesa e ndjeshmërisë që e shtyn këtë mendje të vetme. Në fakt, është krejt e kundërta. Është e rëndësishme të mbani mend se prindërit që kujdesen shumë – si të gjithë prindërit – kanë qëllime të mira. Ata duan atë që është më e mira për fëmijën e tyre.

Kjo tendencë për t’u strehuar, mbrojtur dhe manipuluar mund të shfaqet në shumë mënyra. Këtu janë vetëm disa shembuj të prindërimit të tillë:  

 Prindi tepër i kujdesshëm

Një vogëlush që sapo mëson të ecë është i paqëndrueshëm në këmbë. Mund të jetë shqetësuese të shikoni të voglin tuaj duke u tundur nëpër një dysheme me pllaka, teksa parashikoni një rënie të mundshme. Është normale që ju të dëshironi të ndërhyni dhe të lehtësoheni.

Sidoqoftë, dekurajimi ose ndalimi i vazhdueshëm i fëmijës tuaj nga praktikimi i kësaj pune fillestare mund të pengojë përparimin e tyre. Për më tepër, kjo mund të bëjë që vogëlushi juaj të ndiejë ankth në rritje për aftësitë e tyre të lulëzimit – ose mungesën e tyre. Dhe kjo shkon përtej ecjes.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...