E premte, 24 Mars, 2023

Si të paraqiteni më e mençur sesa që jeni në të vërtetë?

- Advertisement1-

Disa njerëz janë më të mençur se të tjerët. Por, kjo nuk do të thotë se askush nuk mund të duket më inteligjent sesa që është në të vërtetë.


Në fakt, ka shumë mënyra të dëshmuara shkencërisht të cilat ju ndihmojnë t’i bindni të tjerët se jeni shumë të mençur, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

Mos mbani birrën në dorë

Zakonisht njerëzit bëjnë shumë gjëra të çuditshme kur pinë alkool. Dhe, nuk ka ndonjë dyshim se mbajtja e birrës në dorë bën të paraqiteni më pak inteligjentë, sipas një studimi të përbashkët nga Universiteti i Michigan dhe ai i Pennsylvanisë.

Mbani syze të trasha

- Advertisement -

Hulumtimet sugjerojnë se nëse jeni duke vënë syza, ju do të dukeni më pak atraktivë, por më shumë inteligjentë.

Në një studim të vogël, hulumtuesit e Universitetit të Vjenës kishin zbuluar se personat të cilët vënë syze më të trasha, vlerësohen nga të tjerët si më inteligjentë sesa njerëzit pa syze.

Ecni me të njëjtin ritëm si të tjerët

- Advertisement -

Një studim i udhëhequr nga Universiteti i Bostonit tregon se nëse ecni më shpejt – ose më ngadalë – sesa njerëzit përreth jush, ata mund të mendojnë se jeni budalla.

Prandaj, kujdes se si ecni.

Vishuni mençur…

Studimet kanë treguar se rrobat i japin formë mënyrës se si të tjerët na perceptojnë.

P.sh., asistentët e profesorëve të cilët veshin rroba formale perceptohen nga studentët si më shumë inteligjentë – por më pak interesant – sesa kolegët e tyre të cilët vishen si zakonisht.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...