E enjte, 22 Prill, 2021

Si të ndaloni kollën menjëherë – Mjaft më me barëra

Nuk ka më nevojë për çaj; Kjo është pija e shijshme që ndalon kollën menjëherë.


Shpesh për qetësimin e kollës përdorim çajra të ndryshëm me bimë të cilat qetësojnë rrugët e frymëmarrjes.

Jo të gjithë e shijojnë apo pëlqejnë një gotë çaj me bimë të ndryshme!

Sipas një studimi kakao është pija perfekte për qetësimin e kollës, dhe ky stum është i bazuar në fakte.

Teobriminës është përbërësi, i cili gjendet në një kokërr kakao në masën 2% dhe ka efektin e qetësimit.

Një studim britanik, i drejtuar nga Alyn Morice, drejtoreshë e Cough Clinic në Universitetin e Hull në Yorkshire të Anglisë, ka zbuluar se pirja e dy filxhanëve kakao në ditë apo marrja e kapsulave me kakao, ndikon për të ndaluar kollën.

Ata morën në studim 13 pacientë dhe rezultati ishte qetësimi i kollës me 33%

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Arsyet e shumta pse duhet të hani çdo ditë banane

Bananja mund të konsiderohet si një frut i nënvlerësuar në krahasim me frutat e...

Kujdes, mishi i kuq rrit rrezikun e sëmundjeve të zemrës

Shkencëtarët britanikë e kanë lidhur konsumimin e çfarëdo forme të mishit të kuq siç...

Një listë me gjërat që nuk e prishin agjërimin gjatë muajit të Ramazanit

Nëse keni pasur dyshime se çfarë do të prishë agjërimin, kjo listë do të...

Hani ushqim herët dhe parandaloni diabetin

Zgjimi i hershëm dhe shkuarja me kohë në krevat, e bën njeriun më të...