E enjte, 30 Mars, 2023

Si të lajmë një të porsalindur?

- Advertisement1-

Derisa foshnja të fillojë të ndotet, një banjë e përditshme nuk është e nevojshme.


Në fakt, fëmija juaj i porsalindur do të ketë vërtet nevojë për një banjë dy ose tre herë në javë – në fillim një banjë me një copë të lagur, derisa të shërohet kërthizaj (rreth një deri në katër javë pas lindjes), pastaj një banjë me vaskë të mbushur me ujë.

- Advertisement -

Nuk ka asgjë më të këndshme sesa të shohësh një foshnjë që spërkat në banjë.

Si të lajmë një të porsalindur?

Hapi 1: Mbushni vaskën me ujë të ngrohtë. Mos e mbushni deri në fund, që fëmija të jetë më i sigurtë. Sigurohuni që të mbështesni kokën e foshnjës në çdo kohë, ulni butësisht të voglin tuaj në ujë. Temperatura e banjës për një të porsalindur duhet të jetë ndërmjet 32 deri 37.7 gradë, kurrë më e nxehtë se 46 gradë. Ndërsa shumica e prindërve janë të shqetësuar për ta bërë banjën shumë të nxehtë, sigurohuni që të mos gaboni në drejtim tjetër, pasi foshnjat ftohen lehtë. Zhytja e brrylit është një mënyrë e mirë për të matur temperaturën, por nëse ende nuk jeni i sigurtë, mund të përdorni një termometër.

- Advertisement -

Reklamë

Hapi 2: Mbajeni fëmijën të mbuluar gjatë larjes. Edhe në një banjë të ngrohtë, foshnja mund të humbasë nxehtësinë e trupit shpejt

Hapi 3: Fshijeni mirëë foshnjën tuaj. Duke përdorur një peshqir të butë, fshijeni butësisht të gjithë, duke përfshirë kokën dhe fytyrën. Kushtojini vëmendje të veçantë rrudhave poshtë krahëve, prapa veshëve, rreth qafës dhe zonës gjenitale. Një banjë e porsalindur mund të duket e paplotë pa u pastruar me sapunë dhe shampo për fëmijë, por nuk është rreptësisht e nevojshme. Nëse vendosni të përdorni shampon, mblidhni dorën në ballë të foshnjës kur shpëlani kokën, në mënyrë që shkuma të mos shkojë drejt syve.

- Advertisement -

Hapi 4: Kremi i trupit ose vaj. Sapo fëmija të dalë nga banja dhe të mbështillet ngrohtësisht në një peshqir me kapuç, nuk keni pse të shqetësoheni për aplikimin e produkteve pas larjes. Lëkura e porsalindur shpesh mund të duket e thatë, kështu që është joshëse të lëmosh foshnjën në locion – por nuk është e domosdoshme. Për çdo njolla të thata provoni produkte të posaçme për të porsalindur.

Përfitimet e banjës për foshnjat

Larja e foshnjës ka përfitime përtej një pastrimi themelor dhe shumë fotografive të bukura.

Gjatë kohës së larjes:

Rritet lidhja prind-fëmijë. Ka një arsye përse koha e vaskës shpejt bëhet pika kryesore e ditës, për të dy – është koha e kaluar së bashku. Kujdesi për foshnjën tuaj e bën atë të dijë që kujdeseni për të.

Besoni apo jo, ka shumë për të mësuar në vaskë. Ai do të mësojë një vaskë me fjalë para se ta kuptoni!

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...