E premte, 24 Mars, 2023

Si të hiqni njollat e bojës së flokëve nga lëkura në kushtet e shtëpisë?

- Advertisement1-

Nëse ju ndodh shpesh që të bëheni pis me njolla boje kur lyeni flokët, mos u shqetësoni pasi ka një sërë mënyrash për t’i hequr.

Midis sugjerimeve të shumta që mund të keni dëgjuar, duhet të dini se acetoni i thonjve nuk rekomandohet, pasi në këtë rast ju duhet diçka më delikate me lëkurën tuaj.

- Advertisement -

Sigurisht që një produkt profesional që është pikërisht për këtë punë do të ishte zgjidhja ideale, por në mungesë të tij mund t’ju hyjnë në punë produktet që ju ndodhen në shtëpi.

Mund të përdorni detergjent rrobash, enësh, vaj bebesh ose vaj ulliri dhe me një copë që nuk ju duhet filloni të fshini njollat. Kini parasysh që tregoheni të kujdesshëm dhe të mos ushtroni forcë teksa pastroni njollat.

- Advertisement -

Një tjetër truk që do t’ju shpëtojë është edhe pluhuri i cigares, të cilin e hidhni në një copë të lagur dhe fshini vendet ku kanë mbetur njollat. Është një truk i thjeshtë, por funksional.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

LAJMI I FUNDIT: Gjendet 13-vjeçarja nga Kaçaniku

Është gjetur vajza 13 vjeçare nga Kaçaniku që u raportua e zhdukur. Njoftimi: YES✋🏼 Faleminderit Zotit dhe...

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...