E diel, 5 Shkurt, 2023

Si të bini përsëri në gjumë nëse zgjoheni në mes të natës?

- Advertisement -

Miliona njerëz në të gjithë botën vuajnë nga zakone të këqija të gjumit, por këtu janë disa metoda për t’ju ndihmuar të flini nëse zgjoheni gjatë natës.


Megjithëse shumë njerëz e përshkruajnë këtë ndjesi si pagjumësi të plotë, kjo nuk është shumë e saktë – gjithmonë zgjimi në mes të natës është një gjendje që mjekët e quajnë “pagjumësi e mirëmbajtjes së gjumit”.

- Advertisement -

Por mos ki frikë – ka një numër teknikash që mund të vendosësh për të provuar dhe rivendosur një ekuilibër në orarin tënd të gjumit.

Mos u përqendro në kohën

Kufizoni ekspozimin e dritës blu dhe zvogëloni kohën e ekranit para gjumit

- Advertisement -

Relaksoni muskujt dhe mendjen tuaj

Çohuni, dilni nga dhoma dhe pastaj provoni të flini përsëri

Mos pini alkool para gjumit

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...