E enjte, 30 Mars, 2023

Si të bëni vetë tullumbace me helium për fëmijët tuaj

- Advertisement1-

Ju mund t’i përgatisni vetë këto tullumbace së bashku me të vegjëlit tuaj dhe do shihni se sa shumë do të kënaqen.

Përveç tullumbaceve gjithçka tjetër e keni në kuzhinë.

- Advertisement -

Ju nevojiten:

Disa tullumbace

1 shishe plastike me kapacitet 1 litër

- Advertisement -

1 hinkë

Uthull

Sodë buke

- Advertisement -

Hapat që do të ndiqni:

Një shishe 1 litër mbusheni me uthull mbi gjysmën. Më pas me anë të një hinke shtoni 2-3 lugë gjelle sodë buke. Me shpejtësi mbusheni tullumbacen me shishen e uthullës dhe mbylleni.

Reaksioni i sodës dhe uthullës do e mbushë tullumbacen me dioksid karboni. Kur ajo të jetë mbushur lidheni dhe ngjiteni në tavan.

Elekricitetin statik mund t’a arrini duke fërkuar tullumbacet me flokët tuaja, në mënyrë që ato të qëndrojnë në tavan.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...