E enjte, 9 Shkurt, 2023

Si të bëni një maskë me kungull për fytyrën

- Advertisement -

“Kungulli ka shumë përfitime,” tha për Prevention Ava Shamban, një dermatologe e certifikuar me bazë në Kaliforni

“Kungulli përmban vitaminë A, C dhe E, të cilat hidratojnë, forcojnë dhe mbrojnë lëkurën.”

- Advertisement -

Përbërësit e recetës së saj:

– 2 filxhanë me kungull pure
– 4 lugë gjelle me kos të thjeshtë
– 1/3 filxhan me bajame të bluara imët
– 4 lugë gjelle me mjaltë
– ¼ lugë me vaj ulliri

- Advertisement -

Përgatitja:

Përzieni të gjithë përbërësit derisa të krijohet një masë homogjene.

Vendoseni në lëkurë të pastër dhe lëreni të veprojë për 5- 10 minuta.

- Advertisement -

Pjesën tjetër të maskës mund ta vendosni në frigorifer.

Hiqeni me një leckë të pastër mikrofibre dhe vazhdoni me kremin tuaj hidratues të preferuar.

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...