E diel, 7 Gusht, 2022

Si ta ndihmoni fëmijën të kapërcejë frikën nga gjilpërat

- Advertisement -

Ju kujtohet që nga fëmijëria juaj, gjilpërat nuk ishin më të mira për ju.


Vaksinat dhe analizat e gjakut mund të jenë mjaft stresuese për fëmijën nëse ai ka frikë nga gjilpërat.

- Advertisement -

Pra, si mund të ndihmoni?

Thuaji të vërtetën

Flisni me të me fjalë të thjeshta për vaksinat dhe se si ato e mbrojnë atë nga sëmundjet. Thuaji se do të ndjejë një thumbim të lehtë dhe mund të dhemb për një moment, por do të kalojë shpejt. Është më mirë t’i thuash të vërtetën dhe në të njëjtën kohë të jesh i qetë dhe qetësues.

- Advertisement -

Flisni me të atë ditë

Mos i tregoni për vaksinën shumë ditë më parë, sepse në vend që ta qetësoni, mund ta bëjë atë më stresues. Nëse ai ju pyet vetëm ju mund t’i tregoni të vërtetën dhe nëse nuk jeni të sigurt mund t’i përgjigjeni diçka si “Është e mundur të bësh një vaksinë, por nuk jam i sigurt”.

Bëhu një me të

- Advertisement -

Në fakt, mënyra më e mirë për të mos pasur frikë nga këto vizita është të jesh me të dhe ta qetësosh. Kur të marrë vaksinën, mund ta shpërqendroni, t’i tregoni një histori qesharake, ta përkëdhelni në mënyrë që të ndihet i sigurt. Sigurisht që nuk duhet ta lini vetëm me mjekun tuaj gjatë vaksinës ose ndonjë testi me gjilpërë.

Dini kur të tërhiqeni

Tani le të kalojmë te skenari ku ai nuk dëshiron të bëjë fare vaksinën. Ai mund të bërtasë, të qajë dhe të bërtasë. Nëse e shihni që situata është shumë e keqe, atëherë më mirë ta rinovoni takimin për një herë tjetër, se sa në mes të histerisë ta vaksinoni.

Lehtësim i menjëhershëm

Pas vaksinës, përqafoni të voglin tuaj dhe pyesni se si ndihet. Nëse njolla bëhet e kuqe ose e fryrë, mund të vendosni pak akull për rreth dhjetë minuta.

Shpërblimi

Shumë herë një shpërblim i vogël mund të bëjë “mrekulli”. Thuaji se pas takimit do të shkosh diku ai të dojë. Në fund të fundit, nuk është rastësi që shumë pediatër u japin ëmbëlsirat fëmijëve pas takimit të tyre. Ndonjëherë shpërblimi është ai që nevojitet për ta bërë procesin më të lehtë.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Pse të porsalindurit duhet të marrin vitaminë K

Shumica e të porsalindurve marrin vaksinën e parë të hepatitit B në spital, dhe...

5-vjeçarja shqiptare me shkallë inteligjence mbi normalen, di kryeqytetet, flamujt dhe alfabetet

Suela Kodraliu është vogëlushja 5-vjeçare nga Ferizaj që i ka manhitur të gjithë me...

Lajm i mirë për shtesat e fëmijëve, e jep ministri i Financave

Ministri i Financave, Punës dhe Transfereve, Hekuran Murati, njofton se vetëm këtë muaj skemës...

Suela Kodraliu, 5 vjeçarja nga Ferizaji me aftësi të jashtëzakonshme

Është një nga fëmijët e rrallë në Kosovë, kjo për faktin që ka një...