E premte, 7 Tetor, 2022

Si ta kuptoni se jeni në një karrierë të gabuar për ju

Të punuarit një punë me stres mund të shpie në lodhje, e kjo pastaj sjell efekte të pakënaqshme – duke filluar nga pagjumësia e deri te ndjenjat se nuk keni mbështetje

Në një bisedë për ‘Popsugar’, psikologia Dr. Sherry Benton, ka zbuluar se si një karrierë e gabuar mund të ndikojë negativisht në shëndetin mendor, transmeton Telegrafi.

- Advertisement -

1. Pagjumësi dhe lodhje

Problemet me gjumë dhe lodhja gjatë tërë kohës janë shenjë e një pune të lodhshme. Dr. Benton thotë se një punë e caktuar duhet ta lë një person të ndihet energjik dhe i kënaqur, jo i lodhur dhe i stresuar tërë kohën.

2. S’ka mbështetje

- Advertisement -

Nëse keni një menaxhment të dobët ose ndiheni sikurse nuk keni mjaft mbështetje në punë, kjo mund të shpie në lodhje gjatë punës. Ju duhet të ndiheni sikurse keni mbështetje të mirë.

3. S’keni ndjenja të krenarisë

Kur punoni në një vend që nuk ju pëlqen fare dhe nuk ka domethënie për ju, mund ta humbni ndjenjën e krenarisë. Dr. Benton shpjegon se shumë shpesh njerëzit kanë probleme me karrierë kur bëjnë një punë që nuk iu përshtatet stilit të jetesës.

4. Përpiqeni të jeni e përsosur

Dëshira për të qenë e përsosur është shpeshherë gjë e mirë por nëse shkakton frustrim dhe stres, kjo mund të shpie në probleme të ndryshme.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...