E premte, 24 Mars, 2023

Si ta dalloni inflamacionin bakterial të fytit te fëmijët

- Advertisement1-

Te shumica e fëmijëve, inflamacioni i fytit është një shoqërues pothuajse i pashmangshëm gjatë rritjes së tyre dhe angjina nuk është e pazakontë.


Foshnjat gjithashtu shpesh kanë një fyt të kuq, por ky nuk është një inflamacion klasik bakterial, por shkaktari më i zakonshëm është virusi.

- Advertisement -

Në gjysmën e parë të vitit të parë, shanset e inflamacionit bakterial janë më pak se tre për qind, transmeton Telegrafi.

Inflamacioni i fytit zakonisht shoqërohet me ngritje temperature. Por, duhet ta dini se nuk ndodh vetëm në inflamacionet bakteriale, por që është e zakonshme edhe në ato virale.

Nëse mjeku nuk është i sigurt se për çfarë infeksioni është fjala, ai do të kërkojë t’i bëhet një tampon.

- Advertisement -

Një tampon fyti është një analizë e thjeshtë që jep informacion të mirë në lidhje me shkakun e inflamacionit të fytit.

Antibiotiku trajton ekskluzivisht inflamacionin bakterial të fytit. Prandaj, patjetër fëmijën tuaj duhet ta kontrollojë një pediatër, i cili do t’ia përshkruajë terapinë. Por kurrë, bash kurrë, kurrë mos jepni antibiotikë pa u këshilluar me mjekun.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...