E enjte, 30 Mars, 2023

Si i mbrojnë pediatrët fëmijët e tyre nga rreziqet brenda shtëpisë?

- Advertisement1-

Kur vjen një anëtar i ri në familje përgjegjësitë shumëfishohen dhe na t`i sigurojmë fëmijët të rriten të sigurt. Ti mund të kesh marrë masat e tua, por mund të kesh harruar diçka.

Pediatrët i dinë të gjitha mënyrat e përshtatshme për të garantuar sigurinë e foshnjave, hidhju një sy si i mbrojnë ata fëmijët e tyre nga rreziqet brenda shtëpisë.

- Advertisement -

Uluni këmba-dorës dhe shikojini gjërat me syrin e fëmijës

Kështu do i kuptosh më mirë rreziqet. Thjesht zvarrituni në të gjithë shtëpinë dhe hiqni gjithçka që ju prek dora.

Bëni provën e letrës higjienike

- Advertisement -

Ekziston një metodë kurioze për të provuar nëse sendet në shtëpinë tuaj mund të paraqesin rrezik mbytjeje për fëmijën. Metoda e tubit të letrës higjienike është aq e lehtë sa tingëllon: nëse një lodër ose ndonjë objekt tjetër mund të futet përmes tubit të një letre higjienike, atëherë ajo duhet të qëndrojë larg fëmijës tuaj.

Mos mbani arush ose batanije në krevatin e fëmijës

- Advertisement -

Është vërtet e rëndësishme që fëmija juaj të flejë në një vend të sigurt, pa asnjë lodër, batanije dhe jastëk. Mund të jenë të lezetshme, duhet ta mbani krevatin foshnjës bosh në çdo kohë.

Vizitorët do të vijnë rregullisht kur të bëheni me fëmijë, se duan të shikojnë vogëlushin, por kujdes me çantat apo palltot e tyre. Fëmija mund t`i tërheq nëse i arrin.

Merre të tillë që nuk nxehet nga jashtë, pasi fëmija mund të djegë padashje dorën ose këmbët.

Sigurohuni që televizori të jetë i ngjitur në mur

Televizori mund të përbëjë rrezik për sigurinë e fëmijës. Imazhet shumëngjyrëshe dhe tingujt interesantë mund të jenë tërheqës për të voglin tuaj, prandaj sigurohuni që ta vini në mur.

Mos i shtroni mbulesë tavolinës

Fëmija mund ta tërheqë e të digjet me gjellën, lëre pastaj rrëmujën apo mbetjen pa darkë.

Mos i mbani lodrat në kuti

Fëmija mund të zërë dorën duke u përpjekur ta hapë apo ta mbyllë.

Mbajeni frigoriferin të pastër

Hiqi gjithë ato souvenirët që ke marrë nëpër udhëtime. Ndonjëherë magneti shqitet dhe mund të përbëjë rrezik serioz për fëmijën.

Kujdes me ushqimin e kafshëve

Ato bëhen miq të mirë me fëmijën dhe mund të duan të ndajnë ushqimin bashkë, ndaj kujdes.

Një pediatër i kushton shumë rëndësi këtyre masave.

*Artikulli i Bright Side u përshtat në shqip nga Tiranapost.al

 

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...