E hënë, 26 Shtator, 2022

Si e ka Barbie emrin & mbiemrin e vërtetë dhe 10 detajet që akoma s`i di për të

- Advertisement -

Barbie u krijua për herë të parë në 9 mars 1959-ën. Krijuesja u frymëzua nga lojërat e vajzës së saj, Barbara që i vishte kukullat dhe i vinte të silleshin si të rritura.

Kështu që emri i vërtetë i Barbie-t është Barbara (si vajza e krijueses Ruth Andler). Mbiemri është Millicent Roberts.

- Advertisement -

Prindërit e Barbie-t kanë emra gjithashtu: Margaret dhe George.

Ka edhe motra e vëllezër. Vëllezërit e saj janë kapiteni Roberts, binjakët Tutti dhe Todd. Motrat e saj janë Stacie, Shelly, Krissy dhe Chelsea. Kurse kushërira e saj është Francie.

I dashuri i saj historik është Ken. Edhe ai ka mbiemër, Carson, Ken Carson.

- Advertisement -

Është kukulla më e shitur në botë.

Është japoneze. Po, Barbie i parë u prodhua në Japoni dhe 350 mijë kukulla u shitën në vitin e parë.

Barbie ka bërë shkollën e mesme, por jo të lartën. Di 50 gjuhë dhe ka 38 kafshë. Ajo gjithashtu ka licensë për stjuardesë.

- Advertisement -

Në 12 gusht të 2004-ës ka nisur fushatën elektorale për t`u bërë presidente e Shteteve të Bashkuara. Prezantoi Partinë e Vajzave me një program të vërtetë të shkruar nga Mattel, kompania që e prodhon.

Në 2017-ën Mattel krijoi një Barbie frymëzuar nga bukuria e modeles gjermane Claudia Schiffer. Meqë Claudia është quajtur “Barbie e pasarelave”.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...