E martë, 29 Nëntor, 2022

Shtimi i peshës me binjakë në shtatzëni tuaj, flasin ekspertët mjekësor

Sapo keni zbuluar se keni një shtatzëni të shumëfishtë. Pavarësisht nëse jeni në ekstazë, të tronditur ose të mbingarkuar, mund të keni shumë pyetje në këtë fazë.


Pyetjet në lidhje me shtimin e peshës gjatë shtatzënisë dhe çfarë është normale dhe si duhet përcjellur ky proces, këtu janë disa sugjerime nga burimi American Pregnancy Association transmetuar nga Gazeta Shneta.

- Advertisement -

Pse është e rëndësishme shtimi i peshës me binjakë?

Ushqimi i duhur dhe fitimi i sasisë së rekomanduar të peshës është i nevojshëm për çdo shtatzëni, por kjo është veçanërisht e rëndësishme kur mbani më shumë se një foshnjë për shkak të rritjes së rrezikut të lindjes së parakohshme dhe peshës së ulët të lindjes në një shtatzëni të shumëfishtë.

Shtimi i peshës është veçanërisht i rëndësishëm midis javëve 20 deri 24 të shtatzënisë.

- Advertisement -

Nëse një nënë e binjakëve fiton 24 kile deri në javën e 24-të të shtatzënisë, ajo zvogëlon mundësinë e saj për lindje të parakohshme.

Shtimi i hershëm i peshës është gjithashtu jetik për zhvillimin e placentës, e cila ndihmon në kalimin e lëndëve ushqyese tek foshnjat.

Ndër të tjera, shtimi i peshës varet nga një numër faktorësh përfshirë lartësinë, llojin e trupit dhe peshën para shtatzënisë.

Sidoqoftë, shumica e grave që mbajnë binjakë inkurajohen të marrin 15 deri 20 kg.

Ndërsa, gratë që mbajnë trenjakë këshillohen të marrin 22 deri 27 kg.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...