E diel, 5 Shkurt, 2023

Shtatzënia në vitet e 30-ta, disa nga komplikimet që mund të përballeni përgjatë kësaj faze

- Advertisement -

Shtatzënia në vitet e 30-ta është një kohë e shkëlqyeshme e cila po praktikohet edhe ditëve të sotme.

Të ngeleni shtatzënë në të 30-tat nuk është e pamundur, megjithëse mund të përballeni me disa komplikime shkruan Parenting.FirstCry,transmeton Gazeta Shneta.

- Advertisement -

-Lindja e parakohshme

Lindja e parakohshme mund të rezultojë në komplikime shëndetësore dhe vonesa në zhvillimin kognitiv.

-Diabeti Gestacional

- Advertisement -

Gratë që ngelen shtatzënë në të 30-tat kanë shanse më të larta për të zhvilluar diabetin gestacional. Kjo do të thotë që ato mund të kenë nivele të larta të sheqerit në gjak gjatë shtatzënisë.

-Preeklampsia

Preeklampsia zakonisht karakterizohet nga presioni i lartë i gjakut.

- Advertisement -

-Shtatzënia ektopike

Kjo vlen kryesisht për gratë që janë në moshat 35 deri në 44-vjeçare, me anë të së cilës veza e fekonduar ngjitet në një vend tjetër përveç mitrës. Duke vepruar kështu, veza nuk mund të zhvillohet siç duhet, dhe për këtë arsye, duhet kërkuar trajtim.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Vajzë apo djalë? 9 mënyra si të zbuloni gjininë e bebit tuaj ende pa bërë ekon te mjeku

Në përgjithësi, gratë shtatzëna shtojnë në peshë, por vendi ku shkojnë kilet e tepërta...

Tremujori i dytë i shtatzënisë: Karakteristikat dhe zhvillimi i foshnjës tuaj

Zhvillimi i foshnjës në tremujorin e dytë të shtatzënisë është i mahnitshëm! Jo vetëm që...

Kalciumi një nga vitaminat esenciale për t’u përdorur gjatë shtatzënisë

Acidi folik, hekuri e kalciumi janë tre nga llojet përbërese të vitaminave prenatale. Këto...

Ky shtet ndalon abortin me ligj. 3 rastet e vetme kur e lejon

Guvernatori i Oklahomas Kevin Stitt firmosi të mërkurën ligjin e ndalimit më të rreptë...