E mërkurë, 28 Shtator, 2022

Shtatzënat e prekura me Covid-19, transmetojnë antitrupa kundër virusit tek fëmijët e tyre

- Advertisement -

Gratë shtatzëna që kanë COVID-19 transmetojnë antitrupa kundër virusit tek fëmijët e tyre, kanë zbuluar studiuesit nga Universiteti i Pensilvanisë.


Mbrojtja e të porsalindurve nga infeksioni varet kryesisht nga antitrupat e transmetuar nga nëna tek fëmija përmes placentës.

- Advertisement -

Kjo gjithashtu i referohet mbrojtjes kundër “SARS-CoV-2”, megjithatë, detajet e transmetimit të antitrupave në këtë rast nuk janë sqaruar ende plotësisht.

Studimi u botua në revistën JAMA Pediatrics.

Studiuesit zbuluan se sa më herët nëna e ardhshme të infektohej me coronavirus në muajt e parë të shtatzënisë, aq më i lartë ishte përqendrimi i antitrupave në gjakun e kërthizës.

- Advertisement -

“Rezultatet tona janë plotësisht në përputhje me atë që mund të pritet nga studimet për viruse të tjera”, tha profesori Scott Hensley, një nga autorët e studimit.

Studiuesit ndoqën 1.714 gra që lindën midis prillit dhe gushtit të vitit 2020. 83 prej tyre ishin pozitivë për covid-19, dhe në 72 foshnje, studiuesit gjetën antitrupa në gjakun e kërthizës, pavarësisht nëse nëna kishte simptoma të virusit apo jo.

Në rreth gjysmën e fëmijëve, niveli i antitrupave ishte i njëjtë ose më i lartë se tek nëna, dhe në ¼ në disa raste ishte edhe 1,5 deri në dy herë më i lartë.

- Advertisement -

“Antitrupat SARS-CoV-2 kalojnë në placentë në të dy format e rënda dhe asimptomatike të coronavirusit”, thonë autorët.

Përqendrimi i tyre në gjakun e kordonit të kërthizës tregoi drejtpërdrejt se sa antitrupa kishte në gjakun e gruas shtatzënë dhe sa i fortë ishte infeksioni. Kjo tregon se antitrupat mund të mbrojnë fetusin nga infeksioni.

Antitrupat që kalojnë barrierën placentare janë “imunoglobulina G”, e cila prodhohet disa ditë pas infektimit dhe sigurisht siguron mbrojtje afatgjatë kundër coronavirusit. Asnjë foshnjë nuk ka shfaqur “imunoglobulinë M” menjëherë pas infektimit.

Kjo, vërejnë shkencëtarët, çon në përfundimin se vetë fëmijët nuk janë të infektuar me coronavirusin.

Shkencëtarët ende nuk mund të thonë nëse këto antitrupa do të jenë të mjaftueshëm për të maksimizuar mbrojtjen e të porsalindurve nga virusi. Siç thonë ata, kërkohen hulumtime të mëtejshme.

Shkencëtarët gjithashtu duhet të shqyrtojnë nëse sjellja e antitrupave të gjeneruar pas sëmundjes dhe pas vaksinimit është e ndryshme.

Vëzhgimet e mëparshme kanë treguar se antitrupat e gjeneruar nga COVID-19 ishin më pak aktivë në të gjithë pengesën placentare sesa antitrupat pas vaksinimit të gripit dhe kollës. Është e mundur që pas vaksinimit kundër SARS-CoV-2, reagimi mund të jetë më i madh, por kjo duhet të hetohet më tej.

Gratë shtatzëna nuk morën pjesë në provat e vaksinave të coronavirusit deri para disa ditësh, as nuk u sugjeruan që të mund të merrnin vaksinën.

Pas një apeli nga ekspertët amerikanë, OBSH ka azhurnuar rekomandimin e tij në lidhje me vaksinimin e coronavirusit në shtatzëni.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...