E mërkurë, 28 Shtator, 2022

“Shkolla e drejtorëve”, në sitë 2500 drejtues në gjithë vendin

- Advertisement -

Mësues apo nëndrejtorë që kanë ambicien për t’u bërë drejtor në arsimin parauniversitar tashmë do trajnohen 9 muaj për të marrë certifikatën që u hap rrugën për këtë pozicion.

Ndërsa 2500 drejtorët e shkollave në mbarë republikën që duan ta mbajnë vendin e punës, do trajnohen pa përjashtim në “Shkollën e drejtorëve” pasi qeveria i detyron përmes VKM-së së publikuar vitin e kaluar.

- Advertisement -

Drejtoresha e shkollës së Drejtorëve, Doriana Matraku u shpreh për News24 se po merret për bazë modeli izraelit.

Që të vijosh të jesh drejtor shkollë duhet të japësh prova të forta se je i aftë dhe e meriton! Drejtorët do të vlerësohen për performancën e tyre çdo të premte paradite nëpër shkollat ku punojnë ndërsa pasditen do ta kalojnë në auditorët e fakultetit të shkencave sociale në Tiranë duke marrë leksione. Edhe të shtunën paradite i presin bankat e shkollës. Nëse në fund nuk marrin vlerësim pozitiv duhet të lëne postin. Ashtu si drejtorët në “test” do të merren dhe mësuesit. Programi përmban në total 486 orë.

“Do të shikohet mënyra e performancës së tyre ata duhet të jenë kalues jo vetëm ndërmjet provimit por duhet të jenë kalues më projektet detyrave dhe ndjekjes së orëve në auditor nëse stafi mendon se duhet të bëjnë detyra shtëpi atëherë patjetër duhet të bëjnë dhe detyra shtëpie”, deklaron Doriana Matraku, Drejtoresha e Shkollës së Drejtorëve.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

SBAShK-u lëshon pe: Ta pezullojmë grevën deri në janar, mësimi të fillojë më 3 tetor

Janë bërë 1 muaj e tri ditë, që kur ka filluar greva nga Bashkimi...

SHBASHK-u fillon të marr mendimin e anëtarësisë për pezullimin e grevës

Sindikata e Bashkuar e Arsimit është duke shqyrtuar mundësinë e pezullimit të grevës, ka...

Me një abetare të madhe, aksion para Ministrisë së Arsimit

Aleanca e të Rinjve të Kosovës ka zhvilluar një aksion simbolik para Ministrisë së...

Edhe një mërgimtar tjetër i gatshëm t’ua jap nga 100 euro mësuesve

Mërgimtarët po vazhdojnë të tregojnë gatishmëri për t’i ndihmuar mësuesit kosovar. Edhe Fitim Krasniqi, nga...