E martë, 31 Janar, 2023

Shikoni si përgatitet balsami për lëkurë të thatë

- Advertisement -

Bëjeni në shtëpi balsamin natyral për lëkurë shumë të thatë dhe buzë.

Ky balsam është i dedikuar për përdorim në zona të vogla të lëkurës në trup, por të cilat gjithmonë janë shumë të thata, andaj shpesh krijohen edhe zbokthi, irritime të vogla, të kruara.

- Advertisement -

Nevojiten 15 gramë gjalpë shea, që ushqen shtresën e jashtme dhe të brendshme të lëkurës.

E njëjta sasi e gjalpit nga avokadoja e pasur me thartira yndyrore lëkurën do ta bëjë më elastike, transmeton Telegrafi.

Pesë gramë dyllë candelilla (Euphorbia antisyphilitica) do ta bëjnë balsamin më të fortë, kur i shtohen 20 ml vaj jojobe (Simmondsia chinensis) dhe 10 ml vaj ulliri.

- Advertisement -

Gjalpin dhe dyllin qitni në enë qelqi apo qeramike, të cilën do ta vendosni në tenxhere me ujë, ta nxehni gradualisht dhe ta shkrimin përbërjen.

Pason shtimi i vajit, i sasisë së vogël të vitaminës E në formë vaji dhe disa pika vajra të preferuara esenciale.

Balsamin mbajeni në enë plastike në frigorifer, zonat në lëkurë pas përdorimit do të jenë më të buta, ndërkaq balsami mund të përdoret edhe për kurën e vetullave.

- Advertisement -

Nëse jeni alergjikë në ndonjë prej përbërësve mos e përdorni këtë preparat.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Nesër ekzekutohen pagesat për këto dy kategori në Kosovë

Ministria e Financave ka njoftuar se nesër do të ekzekutohen pagesat e skemave sociale...

Edhe punëtorët e sektorit privat kërkojnë shtesa: Pagat janë dyfish më të vogla

Federata Sindikale e Punëtorëve Teknikë të Sektorit Privat ka kërkuar nga Qeveria e Kosovës...

Lindi pa duar, por 20-vjeçari nga Malisheva mahnitë me talentin e tij, kaq bukur pikturon me këmbë

Arion Krasniqi, 20-vjeç nga Malisheva nuk njeh barriera e as kufij. Jeta për të nuk...

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...