E hënë, 3 Tetor, 2022

Sëmundja e rrallë, fëmija lind me njolla të errëta mbi trup

Kjo vogëlushe e lindur në Dallas, SHBA, ka një sindromë unike që i ka shkaktuar njolla të errëta mbi të gjithë lëkurën e saj.

Jireh lindi në Qershor, por ajo çfarë i shqetësoi prindërit e saj Justin dhe Toneka, ishin pikërisht këto pika të mëdha, të cilat nuk kishin rezultuar gjatë testeve të shtatzënisë.

- Advertisement -

Mjekët siguruan prindërit se shenjat ishin sipërfaqësore dhe vogëlushja është plotësisht e shëndetshme. Jireh u diagnostikua me një sëmundje të rrallë e cila shkakton pigmentim të shumtë të lëkurës duke krijuar njolla. Sëmundja e rrallë nuk është e trashëgueshme dhe zhvillohet në tremestrin e parë të shtatzënisë për shkak të zhvillimit të kundërt të qelizave të pigmentit.

Kjo sindromë është e përhapur vetëm në 1% të foshnjave. Rreziku i saj është rritja e probabilitetit ndaj kancerit të lëkurës (melanomës).

Prindërit e vajzës janë të lumtur për ardhjen e saj në jetë pas një aborti spontan që ndodhi përpara se të lindte Jireh. Ata e kanë përqafuar këtë ndryshim të sajin edhe për faktin se do të jetojë në një botë në të cilën ndryshimet, përfshirë edhe ato fizike, janë të pranueshme.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ledion Halitaj fiton çmimin e dytë si kitaristi më i mirë i ri në “Transilvania International Guitar Festival”

Rumani, i riu kosovari Ledion Halitaj, është shpallur fitues i trefishtë në Festivalin Ndërkombëtar...

11-vjeçari me autizëm tejkalon gjenitë e shkencës, shpallet më inteligjenti në botë

Një 11-vjeçar ka shënuar pikët më të larta në testin e inteligjencës duke tejkaluar...

Rrahman Jasharaj: Nga nesër nis greva në çerdhet publike

Nga nesër çerdhet publike do të fillojnë grevën në gjithë Kosovën. Kryetari i këshillit...

Greva e përgjithshme në arsim, BSPK kërkon nga kopshtet të mos kujdesen për fëmijët

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës i ka bërë thirrje edhe kujdestarëve të...