E mërkurë, 29 Mars, 2023

Sakrifica fantastike, 11-vjeçari udhëton 2700 km në këmbë për të takuar gjyshen

- Advertisement1-

Më në fund, të dielën e kaluar, Romeo Cox përqafoi gjyshen e tij Rosemary, 77 vjeçe, pasi nisi udhëtimin e tij, 3 muaj më parë, nga Palermo në Londër. Ata ecën në këmbë nëpër Itali, Zvicër dhe Francë, duke kaluar vështirësi të mëdha në rrugën e tyre, vetëm e vetëm që djali i vogël të takonte gjyshen e tij, të cilën nuk e shihte prej më shumë se një viti.


Pasi mbërritën në Londër, pavarësisht dëshirës së madhe për të shkuar te gjyshja, ata u detyruan të qëndronin edhe dy javë në karantinë për shkak të koronavirusit para se të shihnin 77-vjeçaren në shtëpinë e saj në Witney, Oxfordshire.

- Advertisement -

Pamjet e publikuara tregojnë 11-vjeçarin duke vrapuar në metrat e fundit përpara se të përqafojë gjyshen e tij. Sapo hyri në shtëpi, Rosemary i thotë nipit të saj: “Unë jam shumë krenare për ty. Është fantastike ajo që keni bërë. Të lumtë!”

“Kur u afrova te shtëpia e gjyshes, unë nisa të vrapoj, ndërsa babai ngeli prapa. Ne patëm përqafimin më të ngrohtë ndonjëherë. Më kishte marrë shumë malli. Një natë më parë nuk kam fjetur dot”, tregon mes emocionesh djali.

Romeo, me baba anglez dhe nënë italiane, u zhvendos gjatë vitit të kaluar nga Londra, në Palermo. Kjo bëri që ai të mos e takonte gjyshen e tij për shkak të izolimit nga pandemia. Me fluturimet e avionëve të anuluar, Romeo vendosi të shkonte te gjyshja e tij në këmbë.

- Advertisement -

“I pyeta prindërit dhe më shumë se 50 herë mora një ‘jo’. Unë ngulmova dhe përfundimisht ata ranë dakord”, ka treguar 11-vjeçari. Gjatë aventurës së tyre, Romeo dhe babai i tij fjetën në qiell të hapur, u ndeshën me një tufë qensh, ndërsa gjetën edhe një gomar, të cilin e quajtën Pedro. “Më pëlqente të flija në qiell të hapur e të shihja yjet”, ka thënë Romeo.

“Ne kemi humbur rrugën disa herë, kemi fjetur nën një fole grerëzash, që nuk ishte një ide aspak e mirë. Këmbët na u bënë gjak, por kurrë nuk kemi menduar të hiqnim dorë”, tregon djali.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Psikologia Albina Krasniqi: Për t’i mësuar fëmijët, duhet t’u prijmë drejt sjelljeve që duhet t’i bëjnë

Këtë të shtunë në emisionin “Familja ime”, kemi diskutuar për sjelljen prosociale. Albina Krasniqi, udhëheqëse...

Duhet të reflektojmë nëse po “vrasim” apo jo fëmijët nga dashuria dhe padija? Nga Marsida Simo (Sociologe)

Pridërimi është një proces i gjatë dhe i vështirë. Duhet jo vetëm dije, informacione,...

Psikologia thirrje prindërve: Kujdes se çfarë emra u vëni fëmijëve, që ata të mos bullizohen

Psikologia Arbenisa Berisha-Gashi ka thënë që emri është me të vërtetë i rëndësishëm në...

Njoftim i rëndësishëm për shtesat për fëmijë

Është hapur aplikimi për shtesat për të gjithë fëmijët deri në moshën 16 vjeçare. Lajmin...