E diel, 29 Janar, 2023

Sa kohë pas infeksionit njerëzit mund të jetë imunë ndaj Covid-19?

- Advertisement -

“Jam imun”, kështu kishte thënë presidenti amerikan Donald Trump, kur iu rikthye fushatës elektorale, pasi kapërceu sëmundjen me COVID-19. Madje u tha të pranishmëve në tubim se do të donte që t’i puthte të gjithë.

“Personi më i rëndësishëm në botë që u infektua me koronavirus, në fund nuk i puthi fare njerëzit në publik dhe bëri mirë që nuk i puthi. Sepse sipas studimeve aktuale, nuk dihet faktikisht nëse presidenti është imun apo jo”, ka shkruar të enjten “Deutsche Welle”.

- Advertisement -

Çështja e imunitetit ka shoqëruar pandeminë e koronës që nga ditët e para. Duke pasur parasysh rritjen e madhe të numrit të të infektuarve në Europë, Amerikën Veriore dhe Amerikën Jugore, çështja e imunitetit është kthyer në temë të rëndësishme diskutimi, transmeton KOHA.

Një studim i ri ka zbehur shpresat për ekzistencën e imunitetit natyror, pa vaksinë. Studiues të Kolegjit Mbretëror të Londrës e kanë hulumtuar këtë çështje te 365.000 persona në Angli dhe kanë gjetur prova se imuniteti i krijuar nga infektimi natyror bie me kalimin e kohës.

Por, çfarë dihet deri tani, shpërfaqet në verifikimin e fakteve të bëra nga DW-ja.

- Advertisement -

Sa zgjat imuniteti pas sëmundjes me COVID-19?

Kjo çështje varet nga shumë faktorë. Për shembull nga mosha, siç thotë një studim i bërë nga kolegji londinez: “Te njerëzit me moshë më të madhe se 75 vjeç është vënë re kthim më i shpejtë i antitrupave të krijuar sesa te më të rinjtë”. Po kështu, sipas verifikimeve të DW-së, krijimi i antitrupave varet nga grada e sëmundjes së kaluar.

“Për çudi, numri i antitrupave ka rënë më pak tek punonjësit e sistemit të shëndetësisë, gjë kjo që tregon për përsëritje të infektimit ose ekspozim më të madh ndaj virusit të koronës”, kanë thënë studiuesit.

- Advertisement -

Pra imuniteti zgjat disa javë ose disa muaj, varësisht prej personave që infektohen.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Rrëfimi prekës i mësueses nga Vlora që është e prekur me kancer

Tetori është muaji i ndërgjegjësimit ndaj kanc erit të gjirit dhe të shumta kanë...

Kujdes prindër | Rritet numri i fëmijëve me COVID-19, pediatrja: Kemi kërkuar staf mbështetës

Rritja e rasteve me COVID-19 ditëve të fundit ka bërë që edhe numri i...

Mjekët e Kosovës sytë kah Gjermania, vazhdon ikja masive e tyre

Kosova rrezikon të mbetët pa mjekë nëse trendi i ikjes nga Kosova vazhdon me...

Infektologu kosovar: Kosova rrezikohet nga Lija e Majmunëve, s’ka vaksinë për këtë sëmundje

Infektologu, Hamdi Ramadani ka thënë se lija e majmunëve pritet të përhapet edhe në...