E diel, 4 Dhjetor, 2022

Sa kohë duhet të kalosh me fëmijët?

Shumë prindër kanë një pyetje në mendje, që mundohen t’i japin shpjegim në mënyrën e tyre. Sa kohë duhet të kaloj me fëmijën? Për këtë pyetje përgjigja është një dhe e vetme. Sa të doni!


Por mos harroni të bëni dallimin mes asaj që ka vërtetë nevojë fëmija dhe rregullave të shoqërisë që ju bëjnë shpesh të shkoni drejt ‘prindërimit intensiv’, siç e quajnë psikologët.

- Advertisement -

Prindërit bëhen pjesë e kësaj kategorie kur i kushtojnë fëmijëve aq shumë kohë nga dita, sa harrojnë veten, punën dhe padashje fillojnë të ndikojnë negativisht në mënyrën si fëmija rritet, duke mos i lënë liri të jetë vetja.

Këshilla e psikologëve është vetëm një: Gjeni balancën mes jetës suaj dhe të fëmijës.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

21 aftësi që çdo fëmijë duhet t’i mësojë para moshës 10 vjeçe

Kur fëmija juaj shkon në shkollë atje i mësojnë atij lexim, shkrim dhe aritmetikë.  Por...

Hapet aplikimi për shtesa për fëmijët e lindur më 2009

Ministria e Financave, Punës dhe Transfereve ka njoftuar të premten se është hapur aplikimi...

4-vjeçari kafshohet nga qeni në oborrin e çerdhes në Prishtinë – nëna e tij tregon ngjarjen

Një fëmijë është kafshuar nga një qen endacak të hënën brenda oborrit të çerdhes...

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, po krijon web-faqe – ka 17 çertifikata

Noar Osmani, nxënës i klasës së katërt, në shkollën fillore "Dardania" shquhet me intelegjenca...