E shtunë, 1 Tetor, 2022

Sa kohë duhet që një parfum të skadojë dhe a mund ta përdorim më pas?

- Advertisement -

Sipas Linda G. Levy, presidente e The Fragrance Foundation, jetëgjatësia e një arome të shkëlqyer varet nga 3 faktorë: përbërësit, depozita/ruajtja dhe kur është vulosur për përdorim

Nuk ka ndonjë rregullim të saktë, por zakonisht një aromë e mirë mund të zgjasë nga 1 deri në 3 vjet nëse hapet dhe ruhet siç duhet.

- Advertisement -

Është e rëndësishme të kihet parasysh se çdo aromë është e ndryshme, jetëgjatësia varet nga lloji i përbërësve dhe lëndëve të para në formulë, si dhe nga kushtet në të cilat vendoset për sa i përket dritës, temperaturës, lagështisë.

Aromat që përmbajnë agrume janë shpesh më të paqëndrueshme, pasi priren të oksidohen më shpejt dhe janë më të ndjeshme ndaj efekteve të nxehtësisë, shkruan Well&Good.

Aromat me nota druri ose me bazë qelibari janë më pak të paqëndrueshme.

- Advertisement -

Aromat e tjera më shumë me fruta ose lule gjithashtu kanë një tendencë për të humbur forcën me kalimin e kohës.

Mënyra më e mirë për të mirëmbajtur aromat tuaja është t’i ruani ato në rrezet e diellit indirekte dhe në vendet që nuk janë të ekspozuara ndaj temperaturave të larta.

Ajri dhe drita janë faktorët kryesorë që prishin përbërësit e aromës. Ftohja gjithashtu mund të ndihmojë në ruajtjen e parfumeve.

- Advertisement -

Si ta kuptoni nëse parfumi juaj ka skaduar

Sipas Levy, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje erës dhe ngjyrës. Nëse aroma ka skaduar, ngjyra mund të jetë errësuar dhe aroma mund të mos jetë më e njëjta, citon Anabel.

A mund të përdorni një parfum të skaduar?

Nga pikëpamja e shëndetit dhe sigurisë, nuk ka rrezik real për të spërkatur një parfum të vjetër.

Meqenëse aromat përmbajnë alkool, nuk ka pasoja mikrobike. E vetmja pengesë, mund të jetë fakti që aroma ndryshon me kalimin e kohës dhe ndoshta nuk do t’ju pëlqejë më.

- Advertisement -

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Fëmija nuk trashëgon gjithçka nga prindërit, ky familjar është kryesor për gjenetikën

Alejandro Jodorowsky, një eseist kilian, shkroi një libër të quajtur “Metagjenalogjia: Vetë-Zbulimi Nëpërmjet Psihomagjisë...

Gjejnë njëra-tjetrën pas 32 vitesh: Nënës i bie të fikët në krahët e vajzës

Një histori e trishtë është transmetuar ditën e sotme në rubrikën “Ka një mesazh...

Nga Arbër Paçarizi: Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën

Nga Arbër Paçarizi: "Prindërit janë pasqyra e vetme ku fëmijët e shikojnë vetën, andaj nëse...

Pas 8 vjetësh, familja me 12 fëmijë bashkohet si dikur

Të mbledhur në studion e programit “E diela shqiptare” në Tv Klan, rubrika “Ka...