E martë, 28 Mars, 2023

Rritja e rasteve me coronavirus, paralajmërohet përfundimi i gjysmëvjetorit të parë më herët

- Advertisement1-

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka paralajmëruar se gjysmëvjetori i parë i këtij viti shkollor mund të përfundojë më herët se që është i paraparë me kalendarin e Ministrisë së Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë. 

Zemaj ka pohuar se kjo do të bëhet për të lehtësuar situatën me gripin sezonal dhe COVID-19.

- Advertisement -

“Sot do të ulemi pasdite, kemi marrë edhe raportet e IKSHPK-së për gjendjen dhe situatën epidemiologjike në gjithë Kosovën. Do të shohim për mbarëvajtjen e aktiviteteve shkollore, po insistojmë të shkurtohet gjysmëvjetori i parë, sigurisht besojmë se brenda dy javësh duhet të kryhen notimet e nxënësve dhe ta lehtësojmë këtë pjesën me gripin sezonal edhe me COVID-19”, ka thënë Zemaj para mediave.

Ndryshe, trendi i rritjes së rasteve me coronavirus në Kosovë është duke vazhduar. Në 24-orët e fundit janë konfirmuar 626 raste të reja, ndërsa numri i viktimave ka shkruar mbi  një mijë.

Nga 13 nëntori në fuqi kanë hyrë edhe masat e reja kufizuese, ku komunat janë kategorizuar sipas numrit të personave të infektuar me coronavirus.

- Advertisement -

Share

Të fundit

Të tjera nga kategoria

Ish nxënësi Shuajb Gashi, projekton renovimin e gjimnazit “Frang Bardhi” në Mitrovicë

Shuajb Gashi, arkitekti mitrovicas, ka projektuar renovimin e objektit të gjimnazit “Frang Bardhi”. Ai u...

Nga Valdete Ramaj: Detyrat e pedagoges së shkollës

Shkrim për Albanian Education nga Valdete Ramaj, pedagoge Pedagogia e shkollës kontrollon rrjedhjen e orës...

Këshilli i shkollës “Sezai Surroi”, votoi Muhamed Jasharin për drejtor të shkollës

Muhamed Jashari është zgjedhur drejtor i shkollës së mesme "Sezai Surroi" në Bujanoc. Kështu...

Nxënësi Dorart Ibraimi zë vendin e parë në garat e Gjeografisë

Nxënësi Dorart Ibraimi nga shkolla “Abdyl Frashëri” Bogovinë ka zënë vendin e parë në...