E shtunë, 26 Nëntor, 2022

Rreth 500 nxënës vaksinohen në Lipjan kundër koronavirusit

Rreth 500 nxënës në Komunën e Lipjanit janë vaksinuar deri me tash kundër pandemisë COVID-19. Ky proces do të vazhdojë edhe gjatë kësaj jave nëpër shkolla të ndryshme të fshatrave.

Drejtoresha për Shëndetësi në Komunën e Lipjanit, Merita Bytyqi, ka thënë se deri më tash nxënësit u janë përgjigjur pozitivisht thirrjes për vaksinim.

- Advertisement -

“Deri më tash nuk e kemi pasur asnjë komplikim apo ndonjë efekt anësor. Shpresojmë që kësaj thirrje t’i bashkohen edhe shumë nxënës të tjerë për shëndet më të mirë dhe mirëqenie siç edhe e meritojnë vet ata”, ka thënë Bytyqi, shkruan koha.

Ndërkohë gjatë vaksinimit të nxënësve në shkollën Fillore “17 Shkurti” në fshatin Gllogovc, të hënën ishte e pranishme edhe drejtoresha e Arsimit në Komunën e Lipjanit, Elmaze Behluli. Ajo ka thënë se vaksinimi po vazhdon me rregull, andaj gjatë ditëve në vazhdim do të vazhdojnë edhe nëpër shkolla të tjera.

Share

spot_img

Të fundit

Të tjera nga kategoria

7-vjeçari bën krenar Kosovën, fiton në garat ndërkombëtare të matematikës

Molos Gashi, 7-vjeçar, ka korrur një sukses të madh në fushën e matematikës. Ai ka...

Pse aktivitetet edukative janë të rëndësishme për parashkollorët?

Aktivitetet praktike i lejojnë fëmijët të angazhojnë plotësisht shqisat e tyre gjatë procesit të...

“Nuk e shoh të ardhmen këtu”, studenti i infermierisë thotë se do të ik në Gjermani

Ishte i qartë kur zgjodhi të studionte për infermieri. Denis Syla profesionin nuk do ta...

Mësimdhënëset e Gjilanit detyrohen nga Drejtoria e Arsimit që të shkojnë në takimin me ministren

Dje ka nisur fushata globale “16 Ditët e Aktivizmit Kundër Dhunës me Bazë Gjinore”,...